Navigácia

ŠkVP pre žiakov ŠZŠ, platný od 1.9.2016 - pre prípravný, prvý až 10. ročník A, B, C variant ŠkVP pre žiakov Praktickej školy, platný od 1.9.2016 - pre 1., 2., 3. ročník ŠkVP pre žiakov s autizmom s mentálnym potihnutím, platný od 1.9.2019 - pre prípravný, prvý až 9.ročník Doplnenie ŠkVP - pre A, B, C variant ŠZŠ a PŠ ŠkVP pre žiakov s autizmom bez mentálneho postihnutia, platný od 1.9.2021 - pre prípravný, prvý až 9.ročník ŠkVP - pre ŠKD pri Spojenej škole, platný od 1.9.2021

ŠkVP pre žiakov ŠZŠ, platný od 1.9.2016 - pre prípravný, prvý až 10. ročník A, B, C variant


     

Školský vzdelávací program

Názov: „Škola pre život“

Vzdelávací program pre žiakov s mentálnym postihnutím

Stupeň vzdelania

primárne vzdelanie

Dĺžka vzdelávania

A variant

9 rokov

B variant

10 rokov

C variant

10 rokov

možnosť zriadenia prípravného ročníka

Vyučovací jazyk

slovenský

Študijná forma

denná

Druh školy

štátna

Predkladateľ

Názov školy

Špeciálna základná škola

Adresa

Palárikova 2758, 022 01 Čadca

IČO

37982567

Riaditeľ školy

Mgr. Ivana Řeháčková

Kontakty

Tel., fax: 041-4335117, e-mail: szscadca@gmail.com

Zriaďovateľ

Názov

Okresný úrad Žilina

Adresa

Janka Kráľa 4, 010 40 Žilina

Kontakty

Tel.: 041- 5117111, e-mail: prednosta.za@minv.sk  

Platnosť dokumentu od

01.09.2016

Podpis riaditeľa:

 

 

 

Platnosť ŠkVP

Revidovanie

Dátum

Zaznamenanie inovácie, zmeny, úpravy

Platnosť ŠkVP                              

01.09.2016

1., 2., 5., 6. roč. – A, B, C variant (inovácia)

Platnosť ŠkVP

01.09.2017

3. a 7. roč. – A, B, C variant (inovácia)

Doplnenie ŠkVP o predmet ILI

01.09.2017

prípravný ročník

Doplnenie ŠkVP

01.09.2018

4. a 8. roč. - A, B, C variant (inovácia) 

Doplnenie ŠkVP

 1.09.2019

9. a 10. roč. - A, B, C variant (inovácia)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

I. Všeobecná charakteristika školy

 

1. Veľkosť a poloha školy

 

Spojená škola v Čadci má v súčasnosti 3 organizačné zložky: Špeciálnu základnú školu, Základnú školu pri zdravotníckom zariadení (zz) a Praktickú školu. Súčasťou školy je Centrum špeciálno-pedagogického poradenstva a  2 Školské kluby detí: v ŠZŠ a ZŠ pri zz. Škola má výhodnú polohu. Nachádza sa v centre mesta, v blízkosti jednotlivých autobusových zastávok. Táto výhodná poloha vytvára priaznivé podmienky na jej otvorenosť voči deťom, rodičom a verejnosti. Je umiestnená v pomerne mladej budove.

Špeciálna základná škola je plne organizovaná s I. a II. stupňom. V ŠZŠ máme zvyčajne po jednej triede v každom ročníku. Na I. stupni je v triedach menší počet žiakov, asi 6 až 8 žiakov na jednu triedu, čo prináša možnosti individuálnej starostlivosti. Na II. stupni pripadá na každú triedu približne 8 až 12 žiakov. Máme zriadené aj dve triedy pri Domovoch sociálnych služieb v Oščadnici a Čadci-Horelici. Škola ponúka žiakom ŠZŠ poobedňajšiu činnosť v školskom klube detí.

Základná škola pri zdravotníckom zariadení vzdeláva žiakov hospitalizovaných v Kysuckej nemocnici s poliklinikou v Čadci. Denný stav detí v ZŠ pri zz je od 3 do 8.

Praktická škola kontinuálne nadväzuje na vzdelávanie v ŠZŠ, má 3 ročníky a poskytuje prípravu žiakov na výkon jednoduchých pomocných prác v chránených pracoviskách pod dohľadom zodpovednej osoby. Menej zručných žiakov pripravuje na život v rodine, na sebaobsluhu a na rôzne jednoduché domáce práce.

CŠPP poskytuje svoje služby každoročne približne 300 až 400 klientom.

 

2. Charakteristika žiakov

 

V špeciálnej základnej škole sa vzdelávajú žiaci s mentálnym postihnutím a viacnásobne postihnutí žiaci v kombinácii s mentálnym postihnutím. Vzdelávanie sa vnútorne člení na:

 

  • vzdelávanie žiakov s ľahkým stupňom mentálneho postihnutia

  • vzdelávanie žiakov so stredným stupňom mentálneho postihnutia

  • vzdelávanie žiakov s ťažkým alebo hlbokým stupňom mentálneho postihnutia alebo pre žiakov s MP, ktorí majú aj iné zdravotné postihnutie, sú držiteľmi preukazu ZŤP a nemôžu sa vzdelávať podľa variantu A alebo B.

     

    Najväčší počet žiakov v škole je v pásme ľahkého stupňa mentálneho postihnutia (asi 60%), asi 40% žiakov je v pásme stredného, ťažkého alebo hlbokého stupňa MP. Prevažná časť z nich je vzdelávaná v budove školy, Niektorí sú vzdelávaní aj v domovoch sociálnych služieb, kde máme pre týchto žiakov zriadené triedy. Žiaci majú určenú mieru vyučovacej povinnosti na základe odporúčania lekára.

    Školu navštevujú žiaci z Čadce (asi 40 %) a zo spádovej oblasti Kysúc (skalitskej, bystrickej a turzovskej doliny). Vzdelávame aj žiakov zo vzdialenejších obcí z okresu Kysucké Nové Mesto. Dochádzajúcich žiakov je asi 60%.

     

    3. Charakteristika pedagogického zboru

     

    V škole pracujú pedagogickí zamestnanci – špeciálni pedagógovia a pedagogickí asistenti. Prevládajú pedagógovia v strednom veku, ale nechýbajú ani starší skúsení pedagógovia a takisto začínajúci pedagógovia. Všetci pedagógovia sú plne kvalifikovaní a neustále si zvyšujú a dopĺňajú svoju kvalifikáciu. Najčastejšie je to formou priebežného vzdelávania zameraného na skvalitňovanie vedomostného a tvorivého potenciálu učiteľov a tým aj na zvyšovanie úrovne výchovno-vzdelávacieho procesu. Všetci pedagógovia absolvovali priebežné vzdelávanie v rámci projektu INFOVEK na využívanie informačných technológií vo vyučovacom procese. Väčšia časť pedagogických zamestnancov má II. atestáciu, ostatní majú zatiaľ I. atestáciu. Škola má 2 oddelenia školského klubu s dvomi kvalifikovanými vychovávateľkami. Na pôde školy pracuje na celý úväzok aj školský psychológ.  Základom nášho pedagogického zboru je efektívna spolupráca všetkých členov, vzájomná dôvera a dobre fungujúce vzťahy. Vedenie školy sa snaží vytvárať zamestnancom také podmienky, aby mohli na sebe ďalej pracovať, rozvíjať sa a zároveň udržiavať tradíciu školy s dobrými medziľudskými vzťahmi a príjemnou klímou na pôde školy.

    100% kvalifikovanosť, univerzálna aprobačná štruktúra a veková rôznorodosť sú silné stránky školy z jej odborného hľadiska. Vzájomná dôvera, ochota a zodpovednosť sú zase silné stránky školy z jej ľudského hľadiska. Obetovanie voľného času pre školu, podanie pomocnej ruky najslabšej a problémovej skupine žiakov – toto všetko zabezpečuje kvalitný výchovno-vzdelávací proces. Každý zamestnanec má rovnakú možnosť pre zdokonaľovanie svojej profesionality a kreativity.

     

    4. Projekty a aktivity

     

    Cieľom školy je zapájať žiakov do spolupráce s inými školami a inštitúciami a v rámci toho získavať potrebné informácie o živote v EU. Projekty a aktivity, do ktorých sa zapájame sú blízke životu a upozorňujú na problémy celej spoločnosti, rozširujú vedomostný obzor žiakov, rozvíjajú ich tvorivosť, sebarealizáciu, pomáhajú im orientovať sa v dnešnom svete a vytvárať si správne postoje a hodnotový systém.

    Škola je z ekologického hľadiska zapojená do projektu mesta: „Separovaný zber“. Pravidelne sa však zapájame aj do krátkodobých ekologických projektov, napr.: Deň Zeme, Deň vody, kedy sa snažíme čo najviac skrášliť okolie školy, prípadne časti nášho mesta.

    V rámci školského recyklačného programu: „Recyklohry“ zapájame žiakov do  triedenia a recyklácie odpadov a odberu použitých drobných elektrozariadení a batérií.

    Dlhodobo sme zapojení do projektu: „Infovek“, v rámci ktorého žiaci získavajú vedomosti v oblasti informačných a komunikačných technológií. V rámci projektu „Modernizácia vyučovacieho procesu“ sme zabezpečili školu ďalšími počítačmi a notebookmi. Každý rok v rámci projektu: „Čas premien“ uskutočňujeme výchovno-vzdelávací program pre dievčatá a chlapcov 6.ročníka v spolupráci s MPC Education s.r.o. Praha, kde sa pripravujú žiaci na problematiku dospievania a zdravého životného štýlu.

    Každý rok organizuje školský psychológ besedy, zamerané na protidrogovú prevenciu a dospievanie mládeže. Ďalšie pravidelné aktivity školy: Mikulášska besiedka, vianočná výstavka, zdobenie medovníkov, novoročný karneval, veľkonočná výstavka a rôzne výtvarné a pracovne zamerané súťaže.

     

    5. Spolupráca s rodičmi a inými subjektmi

     

    Školskú samosprávu zabezpečuje rada školy, ktorá plní úlohy verejnej kontroly. Je zložená z  11 členov: 4 zástupcov rodičov, 4 zástupcov zriaďovateľa školy, 2 zástupcov pedagogických zamestnancov a 1 zástupcu nepedagogických  zamestnancov školy. Pre rodičov žiakov sú vytvorené konzultačné hodiny 1 deň v týždni a schôdze ZRPŠ, počas ktorých sa môžu radiť a riešiť problémy. Rodičia a verejnosť sú o činnosti školy informovaní prostredníctvom webového sídla školy.

    Rodičovské združenie finančne podporuje projekty, školské súťaže a ocenenia žiakov. Odbornú, riadiacu a metodickú pomoc poskytuje Okresný úrad Žilina, Odbor školstva. Škola pri mimoškolskej činnosti spolupracuje aj s ostatnými inštitúciami, ako napr. CVČ, Kysucká knižnica, Dom kultúry, Mestská polícia, ZUŠ a Múzeum v Čadci.

     

    6. Škola ako životný priestor

     

    V škole sú vytvorené priaznivé podmienky pre všetkých zamestnancov, ktorí sa podieľajú na vytváraní pozitívnej, priateľskej klímy medzi žiakmi a aj samotnými pedagógmi a ostatnými zamestnancami školy. Vytvára sa priestor pre kreativitu zamestnancov. Veľký dôraz sa kladie na estetiku vybavenia interiéru a úpravu exteriéru školy. V budove celej školy sú rozmiestnené informačné panely a nástenky, ktorými sú poskytované aktuálne informácie o pripravovaných aktivitách školy.

     

II. Charakteristika školského vzdelávacieho programu

 

1. Pedagogický princíp

 

Náš vzdelávací program reaguje na súčasné zmeny vo svete, ktorými sú napríklad humanizácia človeka, nevyhnutnosť riešenia mnohých ekologických a civilizačných problémov, flexibilita v pracovnom a osobnom živote. Je potrebné naučiť žiakov rýchlo a správne reagovať na zmeny pracovných činností, naučiť využívať informačné technológie, finančnej gramotnosti a naučiť sa rozvíjať kladné medziľudské vzťahy. Cieľom je vychovať človeka odolného psychickej aj fyzickej záťaži, samostatného a zodpovedného. Dať žiakovi taký základ, ktorý potrebuje pre svoj kvalitný a úspešný život. Pripraviť ho tak, aby bol v rámci svojich možností schopný sa v budúcnosti presadiť v určitom obore a dosahovať výsledky na kvalitnej úrovni. U žiakov so stredným a ťažkým až hlbokým stupňom MP jednoduchým a primeraným spôsobom čo najlepšie priblížiť a rozvíjať vzťah žiaka k sebe samému, k iným ľuďom, k práci, prírode a spoločnosti. Cieľom je vychovať človeka s  čo možno najväčšou mierou samostatnosti a zodpovednosti za svoje správanie a konanie.

 

2. Ciele výchovy a vzdelávania

 

V A variante je výchovno-vzdelávacia činnosť zameraná na prípravu žiakov na život, ktorý od nich vyžaduje, aby sa správali flexibilne, tvorivo a aby boli schopní riešiť problémy. Úlohou školy je teda pripraviť človeka schopného sa aj naďalej vzdelávať, kooperovať a pracovať v určitom tíme. Dosiahnuť zvýšenie počítačovej gramotnosti v oblasti IKT, finančnej gramotnosti podľa Národného štandardu finančnej gramotnosti.

Formovať u žiakov vnútornú motiváciu, sociálne cítenie a hodnotový systém. Vychovať žiaka v duchu humanistických princípov, pracovitého, zodpovedného a morálne vyspelého.

Hlavnými cieľmi primárneho vzdelávania je rozvíjanie kľúčových kompetencií (spôsobilostí), ako kombinácie vedomostí, skúseností a postojov žiakov s ľahkým stupňom mentálneho postihnutia na úrovni, ktorá je pre nich  dosiahnuteľná. Kompetencie žiakov sa rozvíjajú prostredníctvom realizovania nasledujúcich čiastkových cieľov:

  • poskytnúť žiakom primerané možnosti skúmania ich najbližšieho kultúrneho a prírodného prostredia tak, aby získali záujem o poznávanie nového,
  • rozvíjať cieľavedome, systematicky a v tvorivej atmosfére osobnosť žiaka v poznávacej, sociálnej , emocionálnej a morálnej oblasti,
  • viesť žiakov k spoznávaniu svojich schopností, k využívaniu svojich možností, ku kompenzácii svojich obmedzení a tým k vytváraniu reálneho obrazu seba samého.
  • rozvíjať a kultivovať svoju osobnosť, osvojiť si základy spôsobilosti učiť sa a poznávať seba samého,
  • podporovať kognitívne procesy a kompetencie žiakov kriticky a tvorivo myslieť prostredníctvom získavania vlastnej poznávacej skúsenosti a aktívnym riešením problémov,
  • umožniť žiakom získať základné pracovné zručnosti a návyky, aby ich mohli využiť pri ďalšom vzdelávaní a v živote,
  • vyvážene rozvíjať u žiakov kompetencie dorozumievať sa a porozumieť si, hodnotiť (vyberať a rozhodovať) a iniciatívne konať,
  • podporovať rozvoj intrapersonálnych a interpersonálnych kompetencií, najmä otvorene vstupovať do sociálnych vzťahov, naučiť sa kooperovať v skupine, kolektíve a preberať na seba primeranú zodpovednosť, rozvíjať sociálnu vnímavosť a citlivosť k spolužiakom, učiteľom, rodičom, ďalším ľuďom a k svojmu širokému okoliu,
  • viesť žiakov k tolerancii, znášanlivosti, porozumeniu a k akceptovaniu iných ľudí, ich duchovno-kultúrnych hodnôt, rovnosti pohlaví a priateľstva medzi národmi, národnostnými a etnickými skupinami, cirkvami a náboženskými spoločenstvami,
  • naučiť žiakov uplatňovať svoje práva a súčasne plniť svoje povinnosti, niesť zodpovednosť za svoje zdravie, aktívne ho chrániť a upevňovať, chrániť životné prostredie.

 

V B variante je cieľom výchovy a vzdelávania:

  • rozvíjať kognitívne a psychomotorické procesy, všestrannú komunikáciu, individuálne schopnosti a predpoklady mentálne postihnutých žiakov tak, aby si osvojili vedomosti, zručnosti a návyky, ktoré dokážu využiť v osobnom živote
  • zamerať sa na pripravenosť v praktickom živote s možnosťou prirodzenej integrácie do spoločnosti a stali sa jej prirodzenou súčasťou
  • podnecovať žiakov k mysleniu na podklade názoru a k riešeniu problémov
  • učiť žiakov chrániť si svoje zdravie a zdravie iných

 

V C variante je cieľom výchovy a vzdelávania:

  • umožniť žiakovi spoznávať svoje vlastné rozvojové možnosti, postupovať pri jeho vzdelávaní podľa vlastných schopností, individuálnym tempom,
  • prispievať k maximálnemu rozvoju osobnosti žiaka, primerane k jeho schopnostiam a predpokladom,
  • pripraviť žiaka na bežný život primerane k jeho schopnostiam

 

3. Zameranie školy a stupeň vzdelania

 

Zameranie školy

 

Pri tvorbe ŠkVP vychádzame z postavenia školy v našom regióne a chceme nadviazať na dobré tradície školy, ktoré jej vytvárajú dobré meno a ktoré sa vytvorili mnohoročným úsilím všetkých zamestnancov školy, ich zanietenosťou, obetovaním voľného času a humanistickým prístupom. Chceme ďalej rozvíjať jej silné stránky a eliminovať nedostatky. Základnou myšlienkou nášho ŠkVP je otvorenosť a láska k mentálne postihnutým deťom. Vytvorením pozitívnej klímy chceme dať žiakom možnosť zažiť úspech a radosť.

 

  • Na čo sa chceme zamerať:

     

    Chceme sa stať školou otvorenou pre všetkých – pre deti, rodičov a verejnosť svojím obsahom vzdelávania, princípmi humanizácie a demokracie, rešpektovaním osobnosti každého žiaka, výchovou žiaka v jeho možnej miere na samostatného, pracovitého, zodpovedného človeka, majúceho úctu k druhým ľuďom, k histórii svojho regiónu a k jeho zvláštnostiam a tradíciám a človeka spätého s prírodou nášho regiónu a jej ochranou.

     

  • Pre koho je ŠkVP určený:

     

    Náš program počíta so skupinou detí s ľahkým stupňom mentálneho postihnutia, so stredným stupňom mentálneho postihnutia a s ťažkým alebo hlbokým stupňom mentálneho postihnutia a s deťmi s viacnásobným postihnutím v kombinácii s mentálnym postihnutím. Pre každú skupinu detí vytvárame také podmienky, aby boli naplnené všetky ich potreby a požiadavky.

    Vzhľadom k stupňu mentálneho postihnutia a pridruženým zdravotným problémom žiakov uplatňujeme vo vyššej miere individuálny prístup, rešpektujeme individuálne možnosti žiakov. Vedieme ich k čo najväčšej možnej miere samostatnosti.

     

  • Čo chceme podporiť:

     

    Naši žiaci žijú v regióne Kysúc, v ktorom je život úzko spätý s prírodou, jej bohatosťou a krásami. Tieto možnosti chceme využívať na prehlbovanie vedomostí žiakov o regionálnej histórii, prírodných krásach a pestovať u nich hrdosť a lásku k svojmu rodisku a regiónu.

     

  • Čo je pre nás dôležité

     

    Dôležitú úlohu plní v tejto oblasti aj činnosť školského klubu, organizovanie celoškolských kultúrnych, vzdelávacích a súťažných aktivít, prístup žiakov k IKT. Súčasný život vyžaduje vedomosti v oblasti finančnej gramotnosti a v oblasti informačných a komunikačných technológií. Ich využívanie by sa malo stať pre absolventov našej školy samozrejmosťou. Súčasťou ŠVP je aj organizovanie exkurzií, výchovných koncertov, rôznych kultúrnych podujatí, školských výletov.

     

  • Ako to chceme dosiahnuť

     

    Výchova a vzdelávanie predstavuje spoločné úsilie všetkých pedagógov pri voľbe špeciálnych postupov, metód, foriem práce a aktivít, pri použití špeciálnych učebných, rehabilitačných a kompenzačných pomôcok, špeciálnych učebníc a didaktických materiálov, ktoré vedú k utvoreniu kľúčových kompetencií žiakov. Vytvorením pozitívnej klímy dávať žiakom možnosť zažiť úspech a radosť.

     

Stupeň vzdelania

 

Absolvovaním vzdelávacieho programu pre žiakov s ľahkým stupňom mentálneho postihnutia získa žiak primárne vzdelanie. Dokladom o získanom stupni vzdelania je vysvedčenie s doložkou (ISCED1).

 

I. stupeň – prípravný ročník

Vzdelávaním v prípravnom ročníku umožňujeme žiakom získať školskú spôsobilosť pre ďalšie vzdelávanie tak, aby zvládli nároky 1. ročníka bez väčších problémov. Vedieme žiakov k samostatnosti, k vzájomnej komunikácii a k základom samostatného uvažovania a rozhodovania.

I. stupeň – ročníky 1.-4.:

Vzhľadom k mentálnemu postihnutiu žiakov uplatňujeme individuálny prístup, rešpektujeme možnosti a schopnosti žiakov a pozitívne hodnotíme každý malý pokrok v ich rozvoji. Na začiatku vzdelávania je dôležitá adaptácia žiakov na nové prostredie a upevňovanie hygienických návykov a utváranie sociálnych návykov. Vedieme žiakov k určitej miere zodpovednosti za svoje výsledky a správanie. Stimulujeme pozitívny vzťah k získavaniu nových poznatkov.

II. stupeň – ročníky 5.-9.

Vzdelávanie je zamerané na získavanie vedomostí, schopností a návykov, ktoré využijú žiaci v ďalšom osobnom a profesijnom živote. Pre vzdelávanie vytvárame optimálne podmienky, ktorých súčasťou je priateľská a pozitívna atmosféra.

 

Absolvovaním vzdelávacieho programu pre žiakov so stredným, ťažkým alebo hlbokým stupňom mentálneho postihnutia získa žiak primárne vzdelanie. Dokladom o získanom stupni vzdelania je vysvedčenie s doložkou (ISCED 1). Vzdelávanie trvá 10 rokov.

 

4. Profil absolventa (kompetencie)

 

Absolvent má v prípravnom ročníku osvojené:

  • dostatočné komunikačné schopnosti

  • zručnosti a spôsobilosti, potrebné pri nástupe do 1. ročníka

  • formy a techniky učenia sa

  • základy fyzickej zdatnosti

     

    A variant

     

    Absolvent má v 1. – 4. ročníku osvojené:

  • základné matematické, čitateľské a pisateľské vedomosti a návyky

  • základné pracovné zručnosti a sebaobslužné činnosti

  • základy fyzickej zdatnosti

  • základné morálne hodnoty a etické postoje

  • základné vedomosti o prírode a spoločnosti

  • základné formy a techniky učenia sa

     

    Absolvent má v 5. – 9. ročníku osvojené:

  • ovládanie materinského jazyka

  • dostatočné komunikačné schopnosti

  • schopnosti obhajovať a prezentovať svoje názory a akceptovať názory iných

  • získavanie a využívanie informácií z rôznych zdrojov

  • vedomosti o svojom regióne, jeho zvykoch a tradíciách

  • zručnosti a spôsobilosti na uplatnenie sa v ďalšom živote

  • schopnosti pre sociálne cítenie

  • morálne hodnoty a etické postoje

  • základy fyzickej zdatnosti

  • formy a techniky učenia sa

     

    Kľúčové kompetencie v prípravnom ročníku

     

    Žiak prípravného ročníka by mal na konci školského roka získať školskú spôsobilosť pre absolvovanie 1. ročníka.

     

    Čo by mal budúci prvák vedieť 

  • samostatne sa obliecť a obuť

  • pozapínať si gombíky a zaviazať šnúrky na obuvi

  • samostatne sa najesť

  • samostatne sa obslúžiť na WC, umyť si ruky, spláchnuť a pod.

  • správne vyslovovať všetky hlásky

  • vysloviť krátke slovo samostatne po hláskach

  • vyjadrovať sa plynule aj v zložitejších vetách

  • napodobiť tvary písma, geometrické tvary

  • kresliť pevné a neroztrasené línie

  • nakresliť postavu so všetkými základnými znakmi (hlava, krk, trup, ramená atď. postava je anatomicky správne rozložená, so správnym počtom jednotlivých častí)

  • vyfarbiť obrázky s dodržiavaním okrajov, vystrihnúť jednoduchý tvar podľa predkreslenej čiary

  • modelovať, navliekať koráliky

  • poznať základné geometrické tvary

  • poznať číslice od 1-10, počítať do 10, priradiť množstvo k číslu

  • naučiť sa naspamäť detskú pesničku alebo básničku

  • interpretovať obsah krátkej rozprávky

  • poznať svoje meno, adresu, mená svojich príbuzných

  • poznať dni v týždni, prípadne aj mesiace v roku, ročné obdobia

  • vedieť povedať hlásku na začiatku a na konci slova, vytlieskať slabiky, prípadne hlásky

  • rozlišovať pojmy: viac, menej, veľa, málo, trochu

  • poznať základné odtiene farebného spektra (červená, zelená, žltá, oranžová, fialová, atď.)

  • orientovať sa v priestore a poznať pojmy: "vpredu", "vzadu", "hore", "dole", "vpravo", "vľavo"

  • behať, preliezať, chytať a hádzať loptu, skákať cez švihadlo, robiť kotrmelec dopredu

 

Ako by sa mal budúci prvák správať:

  • vydrží pri hre alebo inej činnosti 15-20 minút

  • začatú prácu alebo hru dokončí, nezačína neustále niečo nové, neodbieha

  • na nové prostredie a osoby si zvyká bez väčších problémov (neplače, neskrýva sa za rodičov, neuteká)

  • nie je agresívny, spory s deťmi dokáže riešiť väčšinou bez bitky, hádky, vzdorovitosti

  • vie vyjadriť svoje potreby a problémy

  • v jeho správaní sa neprejavujú zlozvyky, ako napríklad: cmúľanie prstov, ohrýzanie nechtov, časté pokašliavanie, žmurkanie

  • nezajakáva sa pri reči

  • nepomočuje sa

Sociálna pripravenosť :

  • vie sa odlúčiť od rodičov a byť určitý čas bez ich prítomnosti

  • vie sa hrať spoločne s deťmi, nestráni sa ich spoločnosti, nie je medzi deťmi bojazlivý a plačlivý

  • dokáže uznávať dospelú autoritu a dokáže sa jej podriadiť

  • vie spolupracovať so kolektívom

 

Kľúčové kompetencie v A variante

 

Úroveň kľúčových kompetencií získaných v špeciálnej základnej škole nie je konečný stav, ale tvorí základ pre ďalšie učenie sa a sebarozvíjanie. Vzhľadom k špeciálnym potrebám žiakov s mentálnym postihnutím je kladený dôraz predovšetkým na kompetencie (spôsobilosti) v občianskej, komunikatívnej,  sociálnej a pracovnej oblasti.

Kľúčové kompetencie sú teda viacúčelové (multifunkčné), lebo slúžia na výkon pracovných a mimopracovných (občianskych, rodinných, zdravotných a iných) aktivít v osobnom živote. Navzájom sa prelínajú. K ich rozvíjaniu prispieva vzdelávací obsah, organizačné formy, metódy vyučovania, podnetné sociálno-emočné prostredie školy a školské aj mimoškolské aktivity. Vyvážene rozvíjajú perceptuálno-motorickú, kognitívnu a sociálno-emocionálnu oblasť osobnosti žiaka.

V etape primárneho vzdelávania sa za kľúčové kompetencie (spôsobilosti) považujú: sociálne komunikačné spôsobilosti, matematická gramotnosť, spôsobilosti v oblasti informačno-komunikačnej gramotnosti, spôsobilosti učiť sa učiť sa, riešiť problémy, ďalej sú to osobné, sociálne a občianske spôsobilosti, spôsobilosť chápať kultúru v kontexte a vyjadrovať sa prostriedkami danej kultúry.

Absolvent programu primárneho vzdelávania pre žiakov s ľahkým stupňom mentálneho postihnutia má osvojené tieto kľúčové kompetencie (spôsobilosti):

kompetencia sociálne komunikačná

  • žiak sa vyjadruje zrozumiteľne a kultivovane, súvisle ústnou formou adekvátnou primárnemu stupňu vzdelávania a jeho narušenej komunikačnej schopnosti, dokáže viesť dialóg
  • rozumie obsahu komunikácie a reaguje naň
  • rozumie obsahu písaného textu, dokáže ho ústne zreprodukovať
  • vie samostatne písomne komunikovať (nakoľko mu to umožňuje dosiahnutý stupeň vo vývine jemnej motoriky a aktuálna úroveň zrakovo-motorickej koordinácie) – zvládne jednoduchú formu písomnej komunikácie
  • dokáže určitý čas sústredene počúvať, prijať a rešpektovať názory iných ľudí, je schopný vyjadriť svoj názor a obhájiť ho
  • spoločensky prijateľným spôsobom nadväzuje kontakty s druhými ľuďmi (spolužiakmi, učiteľmi, rodičmi a ďalšími ľuďmi, s ktorými prichádza do kontaktu) a udržiava s nimi harmonické vzťahy a uplatňuje ústretovú komunikáciu
  • rieši konflikty s pomocou dospelých alebo samostatne, je empatický k starým, chorým a postihnutým ľuďom
  • rozumie bežne používaným prejavom neverbálnej komunikácie a dokáže na ne adekvátne reagovať podľa svojich možností
  • toleruje individuálne odlišnosti každého človeka, rešpektuje kultúrnu rozmanitosť
  • v skupine a kolektíve sa správa podľa spoločenských pravidiel a noriem, preberá spoluzodpovednosť za seba aj za činnosť skupiny
  • pre komunikáciu využíva dostupné informačné a komunikačné technológie na základnej úrovni
  • dokáže sebahodnotiť svoje správanie a vzťahy k ostatným
  • má pozitívny vzťah k materinskému jazyku

kompetencia v oblasti matematického a prírodovedného myslenia

  • žiak dokáže využiť získané základné matematické zručnosti na riešenie rôznych pracovných úloh a praktického života, používa pri tom konkrétne a abstraktné myslenie
  • rozumie a používa základné pojmy z oblasti matematiky a prírodných vied
  • chápe základné prírodné javy v ich vzájomnej súvislosti, vie porovnávať a objavovať vzťahy medzi predmetmi a javmi
  • má vytvorené vedomie o ekológii, chápe jej význam, je zodpovedný voči prírode a ochraňuje životné prostredie

kompetencia v oblasti informačných a komunikačných technológií

    • žiak prejavuje radosť zo samostatne získaných informácií

    • vie používať vybrané informačné a komunikačné technológie pri učení sa

    • využíva rôzne možnosti zhromažďovania informácií z kníh, časopisov encyklopédií, z médií a internetu

    • vie používať vyučovacie programy

    • chápe rozdiel medzi reálnym a virtuálnym svetom

    • vie, že existujú riziká, ktoré sú spojené s využívaním internetu a IKT

      kompetencia učiť sa učiť sa

  • dokáže pracovať samostatne s učebnicami, pracovnými zošitmi a učebnými pomôckami
  • využíva naučené metódy a spôsoby učenia sa
  • získané vedomosti dokáže uplatniť v rozličných situáciách a podmienkach
  • uvedomuje si význam učenia sa v súvise s jeho pracovným uplatnením
  • prejavuje aktivitu v individuálnom i skupinovom učení
  • hodnotí vlastný výkon, teší sa z vlastných výsledkov, uznáva aj výkon druhých
  • vyhľadáva a využíva informácie z rôznych zdrojov
  • chápe všeobecne používané výrazy, znaky a symboly

          kompetencia riešiť problémy

    • rozpozná a vníma problémové situácie v škole a vo svojom najbližšom okolí, hľadá spôsoby riešenia, adekvátne svojej úrovni a skúsenostiam navrhuje riešenia na ich prekonanie, samostatne rieši bežné životné situácie

  • dokáže popísať problém, skúša viaceré možnosti riešenia problému

  • v odôvodnených prípadoch dokáže privolať potrebnú pomoc

  • využíva informácie a overuje si ich pravdivosť

    kompetencie osobné, sociálne a občianske

  • pozná svoje základné práva a povinnosti
  • uvedomuje si a rešpektuje práva druhých ľudí
  • uvedomuje si vlastné potreby, využíva svoje možnosti
  • dokáže odhadnúť dôsledky svojich rozhodnutí a činov
  • ctí si svoj život a život iných,  chráni ho
  • pozná svoje povinnosti, dokáže rešpektovať a prijímať príkazy kompetentných osôb
  • je schopný počúvať, vysloviť svoj názor, rešpektuje názor iných ľudí
  • dokáže spolupracovať v skupine, pracovať pre kolektív
  • je tolerantný a ohľaduplný k iným ľuďom, k ich kultúre a vierovyznaniu
  • uvedomuje si dôležitosť ochrany svojho zdravia a jeho súvislosť s vhodným a aktívnym trávením voľného času, udržiava zdravý životný štýl
  • uvedomuje si význam pozitívnej sociálno-emočnej klímy v triede a svojim konaním prispieva k dobrým medziľudským vzťahom

kompetencia vnímať a chápať kultúru a vyjadrovať sa nástrojmi kultúry

  • dokáže sa vyjadrovať na úrovni základnej kultúrnej gramotnosti
  • pozná (etiketu) – bežné pravidlá spoločenského správania a riadi sa nimi, správa sa kultúrne, primerane okolnostiam a situáciám
  • ovláda základné pravidlá, normy a zvyky súvisiace s úpravou zovňajšku človeka, rešpektuje vkus iných ľudí
  • uvedomuje si význam umenia a kultúrnej komunikácie vo svojom živote
  • cení si a rešpektuje kultúrno-historické dedičstvo a ľudové tradície nášho národa, ako aj národov iných (napr. v EU,...)
  • má osvojené základy tolerancie a empatie pri vnímaní prejavov iných kultúr

 

  

Kľúčové kompetencie v B variante

 

Absolvent primárneho vzdelania so stredným stupňom mentálneho postihnutia má osvojené nasledovné kľúčové kompetencie (spôsobilosti):

 

kompetencie sociálne komunikačné

  • vyjadruje sa ústnou formou adekvátnou primárnemu stupňu vzdelávania a jeho narušenej komunikačnej schopnosti
  • rozumie obsahu jednoduchého písaného textu, dokáže ho ústne zreprodukovať
  • zvláda jednoduchou formou písomnú komunikáciu
  • dokáže určitý čas sústredene počúvať
  • je schopný vyjadriť svoj názor
  • uplatňuje ústretovú komunikáciu pre vytváranie dobrých vzťahov so spolužiakmi, učiteľmi, rodičmi a s ďalšími ľuďmi s ktorými prichádza do kontaktu
  • rieši konflikty s pomocou dospelých
  • je empatický k starým, chorým a postihnutým ľuďom
  • rozumie bežne používaným prejavom neverbálnej komunikácie a dokáže na ne adekvátne reagovať podľa svojich možností
  • na základnej úrovni využíva technické prostriedky komunikácie
  • rešpektuje dospelých
  • v skupine a kolektíve sa správa podľa spoločenských pravidiel a noriem
  • nadväzuje spoločensky prijateľným spôsobom kontakty s druhými

kompetencie v oblasti matematického a prírodovedného myslenia

  • dokáže využiť získané základné matematické zručnosti na riešenie rôznych pracovných úloh a praktického života, používa pri tom konkrétne myslenie
  • rozumie a používa základné pojmy z oblasti matematiky a prírodných vied
  • chápe základné prírodné javy v ich vzájomnej súvislosti, vie porovnávať vzťahy medzi predmetmi a javmi
  • je zodpovedný voči prírode, chápe význam potreby ochraňovať prírodu

kompetencie v oblasti informačných a komunikačných technológii

  • využíva základné formy informačnej a komunikačnej technológie
  • ovláda elementárne spôsoby práce s počítačom
  • prejavuje radosť zo samostatne získaných informácií
  • vie používať vyučovacie programy
  • chápe rozdiel medzi reálnym a virtuálnym svetom

kompetencia učiť sa učiť

  • ovláda základy čítania, písania, počítania a využíva ich k svojmu vzdelávaniu
  • používa termíny, znaky s symboly v spojitosti s konkrétnymi situáciami každodenného života
  • s pomocou dokáže pracovať s učebnicami, pracovnými zošitmi a pomôckami
  • teší sa z vlastných výsledkov, uznáva aj výkon druhých
  • získané vedomosti, zručnosti a návyky dokáže uplatniť v praktických situáciách

kompetencia riešiť problémy

  • dokáže popísať problém, vie na koho sa môže obrátiť o pomoc pri riešení problémov
  • v odôvodnených prípadoch dokáže privolať potrebnú pomoc

kompetencie osobné, sociálne a občianske

  • uvedomuje si vlastné potreby, využíva svoje možnosti
  • uvedomuje si, že má svoje práva a aj povinnosti
  • čiastočne dokáže odhadnúť dôsledky svojich činov
  • pozná svoje povinnosti, dokáže rešpektovať a prijímať príkazy kompetentných osôb
  • je schopný počúvať, vysloviť svoj názor a prijať názor iných
  • dokáže spolupracovať v skupine
  • je ohľaduplný k iným ľuďom
  • uvedomuje si potrebu ochrany svojho zdravia

kompetencia vnímať a chápať kultúru a vyjadrovať sa nástrojmi kultúry

  • vníma krásu umeleckých diel, ľudových tradícií, produktov ľudskej práce
  • pozná bežné pravidlá spoločenského kontaktu (etiketu)
  • správa sa kultúrne, primerane okolnostiam a situáciám
  • ovláda základné pravidlá a zvyky súvisiace s úpravou zovňajšku človeka
  • nepoškodzuje kultúrno-historické dedičstvo a pozná ľudové tradície

 

Kľúčové kompetencie v C variante

 

Absolvent primárneho vzdelávania s ťažkým až hlbokým stupňom mentálneho postihnutia má dosiahnuť  čo najširší a najrozsiahlejší záber v jednotlivých oblastiach podľa jeho individuálnych psychických a fyzických možností a schopností:

  • čiastočne až úplne samostatne vykonávať sebaobslužné činnosti (signalizovať potrebu, hygienické návyky, spolupracovať pri obliekaní a vyzliekaní, stolovanie,...)
  • mať vybudované sociálne vzťahy v užšom (trieda, škola, učitelia, asistenti, spolužiaci atď.) a širšom (mimo zariadenia školy) sociálnom prostredí
  • úroveň vedomostí je ovplyvnená individuálnymi možnosťami a schopnosťami žiaka (úroveň intelektu, pridružené postihnutia,...)
  • absolvent na základe výsledkov svojich individuálnych schopností sa môže zaradiť do praktickej školy (podľa možností a schopností jednotlivcov)
  • absolvent programu primárneho vzdelávania získa predpoklady, aby v rámci svojich možností dokázal komunikovať, spolupracovať. Má osvojené základy používania materinského, štátneho jazyka, základy sebaobslužných činností       

 

Absolvent vzdelávacieho programu má osvojené tieto kľúčové kompetencie:

sociálne komunikačné kompetencie

  • vyjadruje sa ústnou, písomnou formou podľa svojich schopností, adekvátne stupňu postihnutia,
  • v materinskom jazyku na prijateľnej úrovni rozumie hovorenému slovu (textu),
  • dokáže určitý čas počúvať, reagovať a vyjadriť svoj názor,

kompetencie v oblasti matematického a prírodovedného myslenia

  • dokáže používať základné matematické myslenie na riešenie rôznych životných situácií podľa svojich schopností

kompetencie v oblasti informačných a komunikačných technológií

  • využíva základné informačné a komunikačné technológie pri vyučovaní a učení sa,
  • komunikuje pomocou elektronických médií s pomocou učiteľa, asistenta
  • vie v rámci svojich možností používať vyučovacie programy

kompetencia učiť sa učiť

  • osvojuje si postupy potrebné na získavanie nových poznatkov,
  • teší sa z vlastných výsledkov

kompetencia riešiť problémy

  • vníma problémové situácie v triede, oboznamuje sa s nimi, s pomocou pedagóga sa ich pokúša riešiť

osobné, sociálne a občianske kompetencie

  • uvedomuje si, že má svoje práva a povinnosti, má osvojené základy pre spoluprácu v skupine,
  • uvedomuje si svoje vlastné potreby a využíva svoje možnosti,
  • vníma, resp. si uvedomuje význam pozitívnej klímy v triede a svojím konaním prispieva k dobrým medziľudským vzťahom,
  • je pripravený na reálny život tak, aby sa dokázal (s výraznou a sústavnou podporou) zaradiť do daných životných podmienok a dosiahol primeranú kvalitu života,
  • pomenováva alebo inak vyjadruje svoje pocity, prejavuje čo najviac samostatnosti v sociálnom prostredí

kompetencia vnímať a chápať kultúru a vyjadrovať sa nástrojmi kultúry

  • pozná bežné pravidlá spoločenského kontaktu (etiketu) v rámci svojich možností
  • správa sa kultúrne, primerane okolnostiam a situáciám
  • je oboznámený so základnými pravidlami a zvykmi súvisiacimi s úpravou zovňajšku človeka

 

 

5. Vzdelávacie oblasti

 

Obsah primárneho vzdelávania pre žiakov s mentálnym postihnutím je rozdelený do vzdelávacích oblastí, ktoré vychádzajú z obsahu vzdelávania a z kľúčových kompetencií. Vo vzdelávacích oblastiach sú určené základné predmety podľa vzdelávacieho variantu.

 

A variant

 

vzdelávacia oblasť

predmet

skratka

Jazyk a komunikácia

Slovenský jazyk a literatúra  

SJL

Rozvíjanie komunikačnej schopnosti

RKS

Rozvíjanie grafomotorických zručností

RGZ

Matematika a práca

s informáciami

Matematika

MAT

Informatika

INF

Človek a príroda

Vecné učenie

VEU

Fyzika

FYZ

Chémia

CHE

Biológia

BIO

Človek a spoločnosť

Vlastiveda

VLA

Dejepis

DEJ

Geografia

GEO

Občianska náuka

OBN

Človek a hodnoty

Etická výchova/Náboženská výchova/Náboženstvo

ETV/NBV/NAB

Človek a svet práce

Pracovné vyučovanie

PRV

Umenie a kultúra

Hudobná výchova

HUV

Výtvarná výchova

VYV

Zdravie a pohyb

Telesná a športová výchova

TSV

Špeciálnopedagogická podpora

Individuálna logopedická intervencia

ILI

 

B variant

 

vzdelávacia oblasť

predmet

skratka

Jazyk a komunikácia

Slovenský jazyk a literatúra  

SJL

Rozvíjanie komunikačnej schopnosti

RKS

Rozvíjanie grafomotorických zručností

RGZ

Matematika a práca

s informáciami

Matematika

MAT

Informatika

INF

Človek a príroda

Vecné učenie

VEU

Človek a hodnoty

Etická výchova/Náboženská výchova/Náboženstvo

ETV/NBV/NAB

Človek a svet práce

Pracovné vyučovanie

PRV

Umenie a kultúra

Hudobná výchova

HUV

Výtvarná výchova

VYV

Zdravie a pohyb

Telesná a športová výchova

TSV

Špeciálnopedagogická podpora

Individuálna logopedická intervencia

ILI

 

C variant

 

vzdelávacia oblasť

predmet

skratka

Jazyk a komunikácia

Rozvíjanie komunikačnej schopnosti

RKS

Rozvíjanie sociálnych zručností

RSZ

Rozvíjanie grafomotorických zručností

RGZ

Matematika a práca

s informáciami

Matematika

MAT

Informatika

INF

Človek a spoločnosť

Vecné učenie

VEU

Človek a hodnoty

Etická výchova/Náboženská výchova/Náboženstvo

ETV/NBV/NAB

Človek a svet práce

Pracovné vyučovanie

PRV

Umenie a kultúra

Hudobná výchova

HUV

Výtvarná výchova

VYV

Zdravie a pohyb

Zdravotná telesná výchova

ZRT

Špeciálnopedagogická podpora

Individuálna logopedická intervencia

ILI

 

 

6. Začlenenie prierezových tém

 

Prierezové témy sú významnou súčasťou primárneho vzdelávania a reprezentujú aktuálne problémy súčasného sveta. Pomáhajú rozvíjať osobnosť žiaka a pozitívne ovplyvňujú jeho hodnotový systém. Všetky prierezové témy sú podľa individuálnych možností začlenené do jednotlivých vyučovacích predmetov podľa aktuálnosti a vhodnosti obsahu (tam, kde bude možná ich realizácia). Sú to:

 

  • Environmentálna výchova
  • Regionálna výchova
  • Multikultúrna výchova
  • Dopravná výchova
  • Ochrana života a zdravia
  • Čitateľská gramotnosť
  • Finančná gramotnosť
  • Výchova k manželstvu a rodičovstvu
  • Výchova k ľudským právam
  • Zdravý životný štýl

 

Environmentálnu výchovu sme začlenili do slovenského jazyka, vecného učenia, vlastivedy, pracovného vyučovania , výtvarnej výchovy.

Regionálna výchova je začlenená do predmetu vlastiveda, hudobná výchova

Multikultúrna výchova je súčasť predmetov výtvarná výchova, hudobná výchova, pracovné vyučovanie a vlastiveda.

Dopravná výchova tvorí súčasť vlastivedy, vecného učenia, matematiky, slovenského jazyka, telesnej výchovy a pracovného vyučovania.

Ochranu života a zdravia sme začlenili do predmetu telesná výchova. Ochrana života a zdravia je aj obsahovou náplňou didaktických hier, ktoré uskutočňujeme dvakrát do roka.

Čitateľská gramotnosť sa prelína vo všetkých všeobecnovzdelávacích predmetoch.

Finančná gramotnosť je zahrnutá najmä do predmetu matematika, občianska náuka, informatika.

Výchova k manželstvu a rodičovstvu je implementovaná vo vyučovaní predmetov vecné učenie, náboženská výchova, vlastiveda, biológia, pracovné vyučovanie a občianska výchova.

Výchova k ľudským právam je aplikovaná v predmetoch – dejepis, občianska náuka, vlastiveda, náboženská výchova, slovenský jazyk a literatúra, vecné učenie.

Problematika zdravého životného štýlu je zapracovaná do predmetov: vecné učenie, vlastiveda, biológia, chémia, pracovné vyučovanie a aj v rámci činnosti ŠKD.

 

7. Špecifiká a dĺžka výchovy a vzdelávania

 a podmienky prijímania

 

Špecifiká výchovy a vzdelávania žiakov s ľahkým stupňom mentálneho postihnutia

 

Dieťa s mentálnym postihnutím môže začať plniť povinnú školskú dochádzku v prípravnom ročníku ak nedosiahlo školskú spôsobilosť a nie je u neho predpoklad zvládnutia prvého ročníka.

Dôležité postavenie vo výchovno-vzdelávacom procese má pracovné vyučovanie, čomu musí zodpovedať materiálno-technické a priestorové vybavenie školy.

V prípade ťažkostí pri osvojovaní si predpísaného učiva je možné žiakovi vypracovať individuálny vzdelávací program z jedného alebo viacerých predmetov, podľa ktorého sa vzdeláva a postupuje do vyššieho ročníka.

Žiakovi s ľahkým stupňom mentálneho postihnutia a narušenou komunikačnou schopnosťou (symptomatickou poruchou reči) poskytuje pomoc odborný zamestnanec – logopéd  v rámci individuálnej logopedickej intervencie alebo skupinovej terapie (CŠPP).

Pri hodnotení žiaka sa postupuje podľa metodického pokynu na hodnotenie žiakov s mentálnym postihnutím. V doložke vysvedčenia žiaka sa uvedie informácia, že žiak bol vzdelávaný podľa variantu A.“

 

Špecifiká výchovy a vzdelávania žiakov so stredným stupňom mentálneho postihnutia

 

Vzdelávanie je zamerané na maximálny možný rozvoj žiakov s mentálnym postihnutím po stránke psychickej, fyzickej a emocionálnej, na kompenzáciu ich nedostatkov s cieľom optimálne ich pripraviť na praktický život, na schopnosť žiakov osvojiť si základy vzdelania a pokračovať vo vzdelávaní v praktickej škole.

Žiakovi so stredným stupňom mentálneho postihnutia a narušenou komunikačnou schopnosťou (symptomatickou poruchou reči) poskytuje individuálnu alebo skupinovú logopedickú terapiu školský logopéd.

Žiaci so stredným stupňom mentálneho postihnutia môžu byť vzdelávaní:

  • v špeciálnej základnej škole – v triede pre s IVP
  • v elokovanom pracovisku – v triede, zriadenej v domove  sociálnych služieb v Čadci – Horelici a v Oščadnici
  • v špeciálnej základnej škole – individuálnou formou (v prípade nevyhnutnosti).

Pri výchove a vzdelávaní žiaka so stredným stupňom mentálneho postihnutia sa zadáva viac úloh na rozvoj kognitívnych procesov a psychomotorických zručností, ktoré sú potrebné pre ich praktický život. Vo výchovno-vzdelávacom procese sa často striedajú činnosti a pracovné tempo, zaraďujú sa krátke relaxačné prestávky. Treba oceniť aj malý úspech žiaka a tak ho motivovať k učeniu. Dávať možnosť žiakovi participovať na spoločných činnostiach triedy a podľa potreby mu poskytovať účinnú individuálnu pomoc. Zohľadniť motorickú instabilitu žiaka a minimalizovať nežiaduce prejavy správania.

Na zabezpečení vzdelávacích potrieb žiaka so stredným stupňom mentálneho postihnutia počas vyučovania participuje aj asistent učiteľa.

Pri hodnotení žiaka sa postupuje podľa metodického pokynu na hodnotenie žiakov s mentálnym postihnutím. V doložke vysvedčenia žiaka sa uvedie informácia, že žiak bol vzdelávaný podľa variantu B.“

 

Špecifiká výchovy a vzdelávania žiakov s ťažkým alebo hlbokým stupňom

mentálneho postihnutia

 

Žiaci s ťažkým alebo hlbokým stupňom mentálneho postihnutia sa vzdelávajú podľa individuálnych vzdelávacích programov. Pri organizácii vyučovania sa odporúča predovšetkým blokové vyučovanie. Vyučovanie sa člení na vzdelávaciu a relaxačnú časť. V prípade, že žiak zvládol obsah vzdelávania a splnil kritéria na prijatie do špeciálnej základnej školy - variant B, môže tam byť preradený.

Žiakovi s ťažkým stupňom alebo hlbokým stupňom mentálneho postihnutia a narušenou komunikačnou schopnosťou (symptomatickou poruchou reči) poskytuje individuálnu alebo skupinovú logopedickú intervenciu logopéd v rámci činnosti CŠPP.

Žiaci s ťažkým stupňom alebo hlbokým stupňom mentálneho postihnutia a s viacnásobným postihnutím u nás môžu byť vzdelávaní:

  • v špeciálnej základnej škole – v triede s IVP
  • v elokovanom pracovisku – v triede, zriadenej v domove  sociálnych služieb v Čadci – Horelici a v Oščadnici
  • v špeciálnej základnej škole – individuálnou formou (v prípade nevyhnutnosti).

Pri výchove a vzdelávaní žiaka s ťažkým alebo hlbokým stupňom mentálneho postihnutia si charakter postihnutia žiaka vyžaduje intenzívnu pomoc špeciálneho pedagóga/asistenta učiteľa na vyučovaní.

Pri vypracovávaní individuálneho výchovno-vzdelávacieho programu (IVP) je potrebné vychádzať zo Vzdelávacieho programu pre žiakov s ťažkým alebo hlbokým stupňom mentálneho postihnutia. Pri hodnotení žiaka sa postupuje podľa metodického pokynu na hodnotenie žiakov s mentálnym postihnutím. V doložke vysvedčenia žiaka sa uvedie informácia, že žiak bol vzdelávaný podľa variantu C.“

 

Dĺžka výchovy a vzdelávania

 

Špeciálna základná škola – variant A má deväť ročníkov s možnosťou zriadenia prípravného ročníka.

Špeciálna základná škola – variant B má desať ročníkov s možnosťou zriadenia prípravného ročníka.

Špeciálna základná škola – variant C má desať ročníkov s možnosťou zriadenia prípravného ročníka.

 

  • Žiakovi skončilo plnenie povinnej školskej dochádzky, ak od začiatku plnenia povinnej školskej dochádzky absolvoval desať rokov vzdelávania, alebo dňom 31. augusta príslušného školského roka, v ktorom žiak dovŕšil 16. rok veku.
  • Žiakovi s ťažkým zdravotným postihnutím môže riaditeľ školy umožniť vzdelávanie až do konca školského roka, v ktorom žiak dovŕši 18. rok veku (podľa zákona č. 245/2008 Z.z.).

 

Podmienky prijímania

 

Podmienky prijímania žiakov do škôl pre žiakov s mentálnym postihnutím určuje vyhláška č. 322/2008 Z.z. o špeciálnych školách.

 

8. Vzdelávacie štandardy

 

Špeciálna základná škola pre žiakov s mentálnym postihnutím nemá vypracované vzdelávacie štandardy, čo vyplýva z charakteru postihnutia žiakov. Výkony žiakov sú ovplyvňované ich individuálnymi schopnosťami. U žiakov s NKS sú dosiahnuté výkony limitované samotným narušením komunikačnej schopnosti, preto nie sú ustanovené štandardy pre špecifický vyučovací predmet ILI.

 

9. Rámcový učebný plán

 

RUP pre žiakov s ľahkým stupňom mentálneho postihnutia

pre primárne vzdelávanie s vyučovacím jazykom slovenským

Vzdeláv. oblasť

Vyučovací predmet

pr.

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

Spolu

Jazyk

a komunikácia

slovenský jazyk a literatúra

 

8

8

8

7

6

6

5

5

5

58

rozvíjanie komunikačnej schopnosti

7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7

rozvíjanie grafomotorických zručností

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

67

Matematika a práca s informáciami

matematika

3

4

4

4

4

4

4

4

4

4

39

informatika

 

 

 

 

 

1

1

1

1

1

5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11

Človek a príroda

vecné učenie

1

1

1

1

 

 

 

 

 

 

4

fyzika

 

 

 

 

 

 

 

1

1

1

3

chémia

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

1

biológia

 

 

 

 

 

 

 

1

1

1

3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11

Človek

a spoločnosť

vlastiveda

 

 

 

 

2

2

3

 

 

 

7

dejepis

 

 

 

 

 

 

 

1

1

1

3

geografia

 

 

 

 

 

 

 

1

1

1

3

občianska náuka

 

 

 

 

 

 

 

1

1

1

3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

16

Človek

a hodnoty

etická výchova/

náboženská výchova/ náboženstvo

 

 

 

 

 

1

1

1

1

1

5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5

Človek a svet práce

pracovné vyučovanie

1

1

2

3

4

4

4

4

4

4

31

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

32

Umenie

a kultúra

hudobná výchova

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

10

výtvarná výchova

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

20

Zdravie a pohyb

telesná a športová výchova

2

2

2

2

2

2

2

2

2

2

20

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

20

Základ

18

18

19

20

21

22

23

24

24

25

214

Voliteľné (disponibilné) hodiny

2

4

4

4

4

4

3

4

4

4

37

Spolu

20

22

23

24

25

26

26

28

28

29

251

 

Poznámky k rámcovému učebnému plánu

 

  • Počet vyučovacích hodín týždenne a celkový počet vyučovacích hodín pre žiakov s ľahkým stupňom mentálneho postihnutia v jednotlivých ročníkoch je presne určený.
  • Vyučovacia hodina má 45 minút. Škola si môže zvoliť vlastnú organizáciu vyučovania. S prihliadnutím na osobitosti žiakov so zdravotným znevýhodnením môže škola uplatňovať aj iné spôsoby organizácie vyučovania, a to členením vyučovacej hodiny do kratších časových úsekov, zaraďovaním a organizovaním prestávok, blokovým vyučovaním a inými organizačnými formami. V rámci vyučovania je možná individuálna práca s vybranými žiakmi prostredníctvom liečebného pedagóga, logopéda, školského psychológa s cieľom systematickej korekcie, terapie alebo reedukácie postihnutia a narušenia.
  • V prípravnom ročníku vyučovaciu hodinu špecifického vyučovacieho predmetu rozvíjanie komunikačnej schopnosti zabezpečujú dvaja pedagogickí zamestnanci.
  • V 5. až 9. ročníku sa vyučovacie hodiny predmetu pracovné vyučovanie vyučujú v skupinách s maximálnym počtom 6 žiakov. Skupiny sa vyučujú spravidla oddelene pre chlapcov a dievčatá. Skupiny možno utvárať aj zo žiakov najbližších ročníkov. Ďalšia skupina vznikne až po naplnení predchádzajúcej skupiny na maximálny počet.
  • V 5. až 9. ročníku sa vyučovacie hodiny predmetu telesná a športová výchova vyučujú spravidla oddelene pre chlapcov a dievčatá. Skupiny možno utvárať aj zo žiakov najbližších ročníkov. Najvyšší počet žiakov v skupine je zhodný s počtom žiakov v triede príslušného ročníka. Ak je skupina utvorená zo žiakov najbližších ročníkov, najvyšší počet žiakov v skupine je zhodný s počtom žiakov v triede najnižšieho ročníka. Ďalšia skupina vznikne až po naplnení predchádzajúcej skupiny na maximálny počet.
  • Vyučovací predmet pracovné vyučovanie je možné vyučovať v dvojhodinových celkoch.
  • Vyučovací predmet výtvarná výchova je možné vyučovať v dvojhodinových celkoch každý druhý týždeň.
  • Na vyučovacích hodinách slovenského jazyka a slovenskej literatúry (u žiakov s ľahkým stupňom mentálneho postihnutia s vyučovacím jazykom národnostnej menšiny) triedu možno deliť.
  • Vyučovacie hodiny vzhľadom na psychické osobitosti detí môžu byť členené do kratších časových úsekov. Dĺžka časových úsekov sa stanovuje individuálne.
  • Miera vyučovacej povinnosti dieťaťa s viacnásobným postihnutím je určená na základe odporúčania lekára a ostatných odborných zamestnancov.

                                                                                                                  

 

RUP pre žiakov so stredným stupňom mentálneho postihnutia

pre primárne vzdelávanie s vyučovacím jazykom slovenským

vzdel. oblasť

predmet

pr.

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.

spolu

Jazyk

a komunikácia

slovenský jazyk a literatúra

 

2

2

3

3

3

3

3

3

3

3

28

rozvíjanie komunikačnej schopnosti

5

3

3

3

3

3

3

2

2

2

2

31

rozvíjanie grafomotorických zručností

2

1

1

1

1

1

1

 

 

 

 

8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

67

Matematika a práca s informáciami

matematika

2

2

3

3

3

3

3

3

3

3

3

31

informatika

 

 

 

 

 

 

 

1

1

1

1

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

35

Človek

a príroda

vecné učenie

1

2

2

2

2

2

2

3

3

3

3

25

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

25

Človek

a hodnoty

etická výchova/ náboženská výchova /

náboženstvo

 

 

 

 

 

1

1

1

1

1

1

6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6

Človek

a svet práce

pracovné vyučovanie

4

4

4

4

4

4

4

5

5

5

5

48

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

48

Umenie

a kultúra

hudobná výchova

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

11

výtvarná výchova

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

22

Zdravie a pohyb

telesná a športová výchova

2

2

2

2

2

2

2

2

2

2

2

22

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

22

Základ

 

18

18

19

20

20

21

21

22

22

22

22

225

Voliteľné (disponibilné) hodiny

2

4

4

4

4

4

4

4

4

4

4

42

Spolu

20

22

23

24

24

25

25

26

26

26

26

267

 

Poznámky k rámcovému učebnému plánu

 

  • Počet týždenných vyučovacích hodín v jednotlivých ročníkoch je presne určený pre každý učebný plán. Taktiež celkový počet vyučovacích hodín je presne daný.

  • 2. Vyučovacia hodina má 45 minút v tomto rozdelení učebného plánu. Škola si môže zvoliť vlastnú organizáciu vyučovania. S prihliadnutím na osobitosti žiakov so zdravotným znevýhodnením môže škola uplatňovať aj iné spôsoby organizácie vyučovania, a to členením vyučovacej hodiny do kratších časových úsekov, zaraďovaním a organizovaním prestávok, blokovým vyučovaním a inými organizačnými formami podľa platnej legislatívy. V rámci vyučovania je možná individuálna práca s vybranými žiakmi prostredníctvom liečebného pedagóga, logopéda, školského psychológa s cieľom systematickej korekcie, terapie alebo reedukácie postihnutia, narušenia.

  • 3. Vyučovaciu hodinu špecifického vyučovacieho predmetu rozvíjanie komunikačnej schopnosti zabezpečujú dvaja pedagogickí zamestnanci.

  • 4. V 5. až 10. ročníku vyučovacie hodiny vyučovacieho predmetu pracovné vyučovanie sa vyučujú v skupinách s maximálnym počtom žiakov 6. Skupiny sa vyučujú spravidla oddelene pre chlapcov a dievčatá. Skupiny možno utvárať aj zo žiakov najbližších ročníkov. Ďalšia skupina vznikne až po naplnení predchádzajúcej skupiny na maximálny počet.

  • 5. V 5. až 10. ročníku vyučovacie hodiny vyučovacieho predmetu telesná a športová výchova sa vyučujú spravidla oddelene pre chlapcov a dievčatá. Skupiny možno utvárať aj zo žiakov najbližších ročníkov. Najvyšší počet žiakov v skupine je zhodný s počtom žiakov v triede príslušného ročníka. Ak je skupina utvorená zo žiakov najbližších ročníkov, najvyšší počet žiakov v skupine je zhodný s počtom žiakov v triede najnižšieho ročníka. Ďalšia skupina vznikne až po naplnení predchádzajúcej skupiny na maximálny počet.

  • 6. Vyučovací predmet pracovné vyučovanie je možné vyučovať v dvojhodinových celkoch.

  • 7. Vyučovací predmet výtvarná výchova je možné vyučovať v dvojhodinových celkoch každý druhý týždeň.

  • 8. Na vyučovacích hodinách slovenského jazyka a slovenskej literatúry (u žiakov so stredným stupňom mentálneho postihnutia s vyučovacím jazykom národnostnej menšiny) triedu možno deliť.

  • Vyučovacie hodiny vzhľadom na psychické osobitosti detí môžu byť členené do kratších časových úsekov. Dĺžka časových úsekov sa stanovuje individuálne.
  • Miera vyučovacej povinnosti dieťaťa s viacnásobným postihnutím je určená na základe odporúčania lekára a ostatných odborných zamestnancov.

 

 

RUP pre žiakov s ťažkým alebo hlbokým stupňom mentálneho postihnutia

pre primárne vzdelávanie s vyučovacím jazykom slovenským

vzdel. oblasť

predmet

pr.

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.

spolu

Jazyk

a komunikácia

rozvíjanie komunikačnej schopnosti

4

4

4

4

4

3

3

3

3

3

3

38

rozvíjanie sociálnych zručností

2

2

2

2

2

2

2

1

1

1

1

18

rozvíjanie grafomotorických zručností

2

2

2

2

1

1

1

1

1

1

1

15

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

71

Matematika a práca s informáciami

matematika

2

2

2

2

2

2

2

2

2

2

2

22

informatická výchova

 

 

 

 

 

 

 

0,5

0,5

0,5

0,5

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

24

Človek

a príroda

vecné učenie

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11

Človek

a hodnoty

etická výchova/

náboženská výchova/

náboženstvo

 

 

 

 

 

 

 

1

1

1

1

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4

Človek a svet práce

pracovné vyučovanie

2

2

2

2

3

3

3

2,5

2,5

2,5

2,5

27

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

27

Umenie

a kultúra

hudobná výchova

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

11

výtvarná výchova

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

22

Zdravie

a pohyb

zdravotná telesná výchova

3

3

3

3

3

3

3

3

3

3

3

33

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

33

Základ

 

18

18

18

18

18

17

17

17

17

17

17

192

Voliteľné (disponibilné) hodiny

2

2

2

2

2

3

3

3

3

3

3

28

Spolu

20

20

20

20

20

20

20

20

20

20

20

220

 

Poznámky k rámcovému učebnému plánu

 

  • Počet týždenných vyučovacích hodín v jednotlivých ročníkoch je presne určený pre každý učebný plán. Taktiež celkový počet vyučovacích hodín je presne daný.

  • Vyučovacia hodina má 45 minút v tomto rozdelení učebného plánu. Člení sa na vzdelávaciu a relaxačnú časť. V rámci vyučovania je možná individuálna práca s vybranými žiakmi prostredníctvom liečebného pedagóga, logopéda, školského psychológa s cieľom systematickej korekcie, terapie alebo reedukácie postihnutia, narušenia. Škola si môže zvoliť vlastnú organizáciu vyučovania. S prihliadnutím na osobitosti žiakov so zdravotným znevýhodnením môže škola uplatňovať aj iné spôsoby organizácie vyučovania, a to členením vyučovacej hodiny do kratších časových úsekov, zaraďovaním a organizovaním prestávok, blokovým vyučovaním a inými organizačnými formami podľa platnej legislatívy.

  • Vyučovacie predmety s časovou dotáciou 0,5 hodiny týždenne je možné vyučovať ako jednohodinové každý druhý týždeň alebo ich spojiť do blokového vyučovania.

  • Vyučovací predmet pracovné vyučovanie je možné vyučovať v dvojhodinových celkoch.

  • Vyučovací predmet výtvarná výchova je možné vyučovať v dvojhodinových celkoch každý druhý týždeň.

  • Vyučovacie hodiny vyučovacieho predmetu zdravotná telesná výchova je možné deliť na skupiny s maximálnym počtom v skupine 8 žiakov. Skupiny možno utvárať aj zo žiakov najbližších ročníkov. Ďalšia skupina vznikne až po naplnení predchádzajúcej skupiny na maximálny počet. Skupina zdravotnej telesnej výchovy sa zriadi pri počte najmenej štyroch žiakov.

  • Vyučovacie hodiny vzhľadom na psychické osobitosti detí môžu byť členené do kratších časových úsekov. Dĺžka časových úsekov sa stanovuje individuálne.
  • Miera vyučovacej povinnosti dieťaťa s ťažkým alebo hlbokým stupňom mentálneho postihnutia a s viacnásobným postihnutím je určená na základe odporúčania lekára a ostatných odborných zamestnancov.

 

10. Vyučovací jazyk

 

Vyučovacím jazykom je štátny jazyk Slovenskej republiky – slovenský jazyk.

 

11. Organizačné podmienky na výchovu a vzdelávanie

v jednotlivých formách výchovy a vzdelávania

 

  • Triedu možno zriadiť pre najmenej štyroch žiakov. Najvyšší počet žiakov v triede pre žiakov s mentálnym postihnutím (ŠZŠ - variant A) sa ustanovuje takto:

- prípravný a prvý ročník - 6 žiakov

- druhý ročník až piaty ročník - 8 žiakov

- šiesty ročník až deviaty ročník - 10 žiakov.

  • Najvyšší počet žiakov v triede pre žiakov s mentálnym postihnutím (ŠZŠ - variant B) sa ustanovuje takto:

- prípravný, prvý ročník až piaty ročník - 6 žiakov

- šiesty ročník až desiaty ročník - 8 žiakov

  • Najvyšší počet žiakov v triede pre žiakov s mentálnym postihnutím (ŠZŠ - variant C) sa ustanovuje takto:

- prípravný, prvý ročník až piaty ročník - 5 žiakov

- šiesty ročník až desiaty ročník - 6 žiakov

  • Riaditeľ školy môže podľa zákona č. 245/2008 povoliť prekročenie najvyššieho počtu žiakov v triede najviac o dvoch.

 

12. Spôsob, podmienky ukončovania výchovy a vzdelávania

a vydávanie dokladu o získanom vzdelaní

 

Na vysvedčení posledného ročníka sa uvedie stupeň dosiahnutého vzdelania nasledovne:

„Žiak (žiačka) získal (získala) primárny stupeň vzdelania.“.

 

Ak žiak ukončil povinnú školskú dochádzku uvedú sa aj údaje o ukončení povinnej školskej dochádzke a to nasledovne:

„Žiak (žiačka) ukončil (ukončila) povinnú školskú dochádzku.“

 

Ak žiak ukončil povinnú školskú dochádzku v nižšom ako poslednom ročníku, uvedie sa aj údaj o ročníku, v ktorom bola ukončená povinná školská dochádzka a to nasledovne:

„Žiak (žiačka) ukončil (ukončila) povinnú školskú dochádzku v ............. ročníku.“

 

V doložke vysvedčenia žiaka sa ďalej uvedie informácia, že žiak bol vzdelávaný podľa variantu A, B alebo C a ak bol žiak vzdelávaný podľa individuálneho vzdelávacieho programu, uvedie sa aj tento údaj.

           

Doklad o získanom vzdelaní (vysvedčenie s doložkou) sa vydáva na predpísanom tlačive schválenom MŠ SR a vedie sa v slovenskom jazyku.

 

13. Personálne zabezpečenie

 

Vedúci pedagogickí zamestnanci

  • spĺňajú kvalifikačné predpoklady na výkon pedagogickej činnosti, vykonali prvú atestáciu, spĺňajú podmienky dĺžky výkonu pedagogickej činnosti, ukončili funkčné vzdelávanie (najneskôr do troch rokov od ustanovenia do kariérovej pozície),
  • sú odborne pripravení na riadenie pracovnej skupiny a osvojené manažérske zručnosti uplatňujú pri riadení pracovného kolektívu,
  • podporujú a vytvárajú podmienky pre odborný rast a ďalšie vzdelávanie svojich zamestnancov,
  • zabezpečujú podmienky pre dobrú klímu v oblasti personálnych vzťahov – vo vzťahu k žiakom, v rámci pedagogického zboru a vo vzťahu k rodičom a širšej komunite.
  • sú schopní poradiť pedagógom a obhájiť ich pred negatívnymi faktormi, ktoré by nepriaznivo ovplyvňovali ich pedagogické pôsobenie

 

Pedagogickí zamestnanci

  • spĺňajú predpoklady na výkon pedagogickej činnosti a kvalifikačné požiadavky stanovené platnou legislatívou,
  • preukazujú profesijné kompetencie pri práci so žiakmi, rodičmi,
  • uplatňujú zásady tímovej práce, kooperatívneho a konštruktívneho riešenia problémov,
  • riadia svoje sebarozvíjanie a celoživotné vzdelávanie v odbornej oblasti a osobnostnom raste.

 

Asistent učiteľa

  • spĺňa predpoklady na výkon pedagogickej činnosti a kvalifikačné požiadavky stanovené platnou legislatívou,
  • pracuje v triede, ktorú navštevuje žiak alebo viac žiakov s ľahkým, stredným, ťažkým alebo hlbokým stupňom mentálneho postihnutia, ak si to vyžaduje výchova a vzdelávanie príslušného žiaka v závislosti od závažnosti jeho postihnutia,
  • pracuje v triede, ktorú navštevuje žiak s mentálnym postihnutím v kombinácii s iným postihnutím, ak si to vyžaduje výchova a vzdelávanie žiaka v závislosti od závažnosti jeho postihnutia.

 

Odborní zamestnanci

  • Odborní zamestnanci spĺňajú kvalifikačné predpoklady na výkon odbornej činnosti a kvalifikačné požiadavky stanovené platnou legislatívou pri poskytovaní psychologickej, logopedickej, špeciálno-pedagogickej starostlivosti, rehabilitačnej činnosti (fyzioterapeut) alebo výchovného a sociálneho poradenstva a prevencie.

 

Logopéd

  • logopéd s odbornou a pedagogickou spôsobilosťou platnou v rezorte školstva,
  • logopéd vykonáva odborné činnosti v rámci logopedickej diagnostiky, terapie a prevencie žiakom s narušenou komunikačnou schopnosťou. Poskytuje odborné poradenstvo a konzultácie zákonným zástupcom žiakov a pedagogickým zamestnancom školy prostredníctvom odbornej činnosti CŠPP.

 

Školský psychológ

  • vykonáva odborné činnosti v rámci psychologickej diagnostiky (okrem diagnostiky na účely prijatia žiaka do školy alebo na zmenu formy vzdelávania žiaka), na ktoré má oprávnenie podľa svojho vzdelania a v súlade s legislatívou platnou pre rezort školstva.

 

14. Materiálno-technické a priestorové zabezpečenie

 

Spojená škola využíva 21 miestností, z toho 11 učební podľa potreby pre: prípavný až 10.roč. ŠZŠ, z toho 5 je bezbariérových, určených pre žiakov s IVP (B a C variant) a I. stupeň ŠZŠ, ďalej škola využíva 1 pohybové štúdio, 1 kuchynku, 1 kovo-dielňu, 1 drevo-dielňu, 1 spoločenskú miestnosť s kútikom IKT, 1 logopedickú miestnosť, 1 terapeuticko-rehabilitačnú miestnosť a 1 fyzioterapeutickú miestnosť. V areáli sa nachádza aj čakáreň pre rodičov žiakov. Dve oddelenia školského klubu využívajú priestory tried a pohybové štúdio v poobedňajšom čase. Okrem týchto priestorov má k dispozícii škola ešte 2 miestnosti – triedy pre žiakov s IVP priamo v budove DSS v Oščadnici a v DSS Čadca – Horelica. Obidve triedy sú zariadené účelovým nábytkom a vybavené pomôckami, učebnicami a didaktickou technikou.

 

Materiálno-technické zabezpečenie je primerané potrebám školy. Jednotlivé miestnosti v budove školy sú vybavené:

 

  • učebne (triedy) vhodným nábytkom, na I. stupni ŠZŠ, v triedach B a C variantu a v PŠ s kútikom pre relaxáciu a oddych a nenáročné pohybové aktivity

  • učebne (kovo-dielňa, drevo-dielňa) pre jednotlivé vzdelávacie oblasti (predmety) vybavené špeciálnym nábytkom, náradím, pomôckami, technikou a materiálmi, využívaná väčšinou skupinami chlapcov
  • IKT kútik pre informatickú výchovu vybavený 10 počítačmi s príslušným programovým vybavením, prídavnými zariadeniami a interaktívnou tabuľou
  • učebňa pre vyučovanie zložky pracovného vyučovania (školská cvičná kuchynka) vybavená vhodnými prístrojmi a pomôckami, využívaná väčšinou skupinami dievčat
  • pohybové štúdio pre vyučovanie telesnej výchovy, využívaná na tanečnú rytmicko-pohybovú, ale aj relaxačnú činnosť
  • logopedická miestnosť
  • fyzioterapeutická miestnosť, vybavená masážnym stolom, bazénom s vírivkou  a saunovým boxom.
  • terapeuticko-rehabilitačná miestnosť, zariadená  rehabilitačnými zostavami, suchým bazénom, rotopédom a masážnym strojom.
  • spoločenská miestnosť – priestor pre hromadné stretávanie sa žiakov celej školy alebo tried, učiteľov a rodičov, vybavené jednoduchým nábytkom na audio a video techniku a stoličkami. V miestnosti je zriadený interaktívny kútik s interaktívnou tabuľou.
  • priestory pre záujmovú činnosť po vyučovaní (školský klub detí) vybavené pracovným a odpočinkovým nábytkom, priestormi pre učenie, s kútikom a pomôckami pre relaxáciu
  • priestory pre uloženie pomôcok s kovovými regálmi
  • priestory (kancelárie) pre vedenie školy, pedagogických a nepedagogických pracovníkov (miestnosť riaditeľa, zástupcu, hospodára, výchovného poradcu, školského psychológa a pod.), so zodpovedajúcim technickým vybavením a nábytkom
  • miestnosť pre uskladnenie učebníc, vybavená kovovými regálmi
  • archív na archivovanie potrebných pedagogických a školských dokumentov
  • priestor pre odkladanie odevov a obuvi (šatňa)
  • spoločné priestory pre hygienu, vrátane WC pre žiakov a žiačky, pedagogických a  nepedagogických zamestnancov, vybavené príslušnými hygienickými prostriedkami
  • ďalšie pomocné priestory pre zaistenie chodu školy (miestnosť pre školníka a upratovačku)

 

Na dobrej úrovni sú vybavené ostatné priestory školy, ktoré slúžia na konzultačnú činnosť zamestnancov a činnosť výchovného poradcu. Tieto priestory sú zariadené novým účelovým nábytkom. Škola účelne využíva finančné prostriedky na zabezpečenie vybavenosti novými učebnými pomôckami, ktoré sa podieľajú na modernizácii vyučovacieho procesu. Interiér školy je z estetického hľadiska zariadený na dobrej úrovni. Škola nemá v exteriéri školskú záhradu, má iba prístupovú cestu do budovy. Veľmi výhodná je však poloha budovy priamo v meste v časti pešej zóny, do ktorej vyúsťuje prístupová cesta z budovy školy.

 

15. Podmienky na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia

pri výchove a vzdelávaní

 

Škola vytvára podmienky na zaistenie bezpečnosti žiakov a  zamestnancov dodržiavaním vnútorného a  pracovného poriadku školy. Vo vnútornom poriadku školy je zakotvená štruktúra práce a odpočinku žiakov a pedagógov počas dňa, vhodný režim vyučovania s ohľadom na vek a dochádzku žiakov. V špeciálnych učebniach (kovo-dielňa, drevo-dielňa, školská kuchynka a pohybové štúdio) sú vypracované samostatné vnútorné poriadky.

Vedenie školy dôkladne informuje zamestnancov o vnútornom poriadku školy prostredníctvom pracovných porád, žiakov v rámci výchovno-vyučovacej činnosti a rodičov školy na stretnutiach ZRPŠ. Oboznamuje ich s právami a povinnosťami, ktoré vyplývajú z vnútorného poriadku.

V škole sa uskutočňujú pravidelné školenia zamestnancov o BOZP a protipožiarnych opatreniach a vykonáva pravidelné kontroly dodržiavania BOZP. Zabezpečuje revízie plynových, elektrických a protipožiarnych zariadení. Pri zistení nedostatkov na základe výsledku revízie zabezpečuje ich odstránenie. Vypracováva zoznam dozorov na zamedzenie vzniku školských a pracovných úrazov. Vykonáva práce spojené s opravou, údržbou zariadenia školy a dodržiavaním hygieny priestorov školy.

 

Pri výchovno-vzdelávacom procese sa dodržiavajú nasledovné pokyny:

 

Zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia žiakov, pedagogických a nepedagogických pracovníkov pri vzdelávaní podľa platných noriem:

  • zdravé prostredie tried (nábytok zodpovedajúci výške žiakov, protišmyková podlaha, dostatočné denné svetlo, možnosť ochrany pred priamym slnečným svetlom, vetranie, osvetlenie, vykurovanie)
  • výrazné označenie všetkých nebezpečných predmetov a priestorov, schodísk, pravidelná kontrola z hľadiska bezpečnosti vykonávaná bezpečnostným technikom
  • lekárničky vybavené podľa predpisov na dostupných miestach (školská cvičná kuchynka, pohybové štúdio, drevo-dielňa a kovo-dielňa
  • dodržiavanie zákazu fajčenia, pitia alkoholu a používania iných omamných látok v škole a jej okolí a na všetkých akciách mimo priestoru školy organizovaných školou.
  • priestor na krátkodobý pobyt zraneného, resp. chorého žiaka vybavený lôžkom (niektoré triedy sú vybavené váľandami)
  • kontakty na RZP, linku dôvery, políciu
  • zabezpečený vhodný pitný a stravovací režim (v školskej kuchynke)
  • v prvom ročníku až štvrtom ročníku sa vyučuje v jednom slede najviac päť vyučovacích hodín
  • v piatom ročníku až deviatom ročníku najviac šesť vyučovacích hodín
  • vyučovacia hodina trvá 45 minút
  • s prihliadnutím na osobitosti žiakov škola uplatňujú aj iné organizačné formy plnenia školskej dochádzky
  • pri organizovaní výletov, exkurzií, školy v prírode, plaveckých a lyžiarskych výcvikov je dôležitou podmienkou informovaný súhlas zákonného zástupcu žiaka
  • pri zaisťovaní bezpečnosti a ochrany zdravia žiakov vo výchove a vzdelávaní v škole i mimo školy postupuje podľa vyhlášky č. 322/2008 Z. z.

 

16. Zásady a podmienky pre vypracovanie

školského vzdelávacieho programu

 

Školský vzdelávací program (ŠkVP) je vypracovaný na základe Vzdelávacieho programu pre žiakov s mentálnym postihnutím, ktorý je súčasťou Štátneho vzdelávacieho programu (ŠVP) pre primárne vzdelávanie, schváleného Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky dňa 5. 5. 2016 pod číslom 2016-14674/20270:9-10F0 s platnosťou od 1. 9. 2016.

ŠkVP je základným dokumentom školy, podľa ktorého sa uskutočňuje edukácia. Je vypracovaný v súlade s platnou legislatívou a s príslušným ŠVP. Uvádza víziu, ciele, poslanie a zameranie konkrétnej školy s ohľadom na potreby žiakov. Reflektuje tiež možnosti obce a regiónu. Konkretizuje obsah vzdelávania ako profiláciu školy v učebnom pláne s využitím všetkých voliteľných hodín.

Školský vzdelávací program vydala riaditeľka školy po prerokovaní v pedagogickej rade školy a rade školy a je zverejnený na prístupnom mieste.

Vyučovací predmet náboženská výchova (NBV) bol vypracovaný podľa Rámcového vzdelávacieho programu predmetu katolícke náboženstvo/náboženská výchova pre špeciálne základné školy pre žiakov s mentálnym a viacnásobným postihnutím, na základe rozhodnutia Konferencie biskupov Slovenska, zo dňa 16. júna 2009.

Vyučovací predmet individuálna logopedická intervencia (ILI) bol vypracovaný podľa Vzdelávacieho programu pre žiakov s narušenou komunikačnou schopnosťou pre primárne vzdelávanie a nižšie stredné vzdelávanie, ktorý je súčasťou štátneho vzdelávacieho programu a ktorý schválilo MŠVVaŠ SR dňa 5.5.2016 pod číslom 2016-14674/20272:10-10F0 s platnosťou od 1.9.2016.

 

III. Vnútorný systém kontroly a hodnotenia

 

Vnútorný systém kontroly a hodnotenia bude zameraný na tieto oblasti:

 

1. Hodnotenie vzdelávacích výsledkov práce žiakov

2. Vnútorný systém kontroly a hodnotenia pedagogických zamestnancov

3. Hodnotenie školy

 

1. Hodnotenie vzdelávacích výsledkov práce žiakov

 

Cieľ: poskytnúť žiakovi a jeho rodičom spätnú väzbu o tom, na akej úrovni žiak získal spôsobilosti, zručnosti, v čom má nedostatky a rezervy a aké sú jeho pokroky. Súčasťou tohto hodnotenia je aj návrh ďalších postupov pri odstraňovaní nedostatkov a povzbudenie do ďalšej práce.

Forma: žiaci budú hodnotení podľa platného metodického pokynu č. 19/2015 na hodnotenie a klasifikáciu prospechu a správania žiakov s mentálnym postihnutím – primárne vzdelávanie. V našej škole sa realizuje tzv. vstupné – diagnostické hodnotenie žiaka (realizuje ho triedny učiteľ tej triedy, do ktorej je žiak prijímaný), priebežné (má poukázať na nedostatky a zistiť, čo treba zmeniť) a sumatívne (na konci I. polroka – výpis a na konci II. polroka – vysvedčenie, hodnotenie známkou v „A“ variante, slovne v „B“ a „C“ variante alebo slovným komentárom na základe schválenia pedagogickou radou). 

 

  • Za klasifikáciu, slovné hodnotenie alebo hodnotenie slovným komentárom zodpovedajú učitelia jednotlivých predmetov.
  • Pri určovaní stupňa prospechu v jednotlivých predmetoch na konci klasifikačného obdobia sa hodnotí kvalita práce a vyučovacie výsledky za celé klasifikačné obdobie.
  • Pri určovaní klasifikačného stupňa učiteľ hodnotí výsledky objektívne, nesmie podliehať žiadnemu subjektívnemu, či vonkajšiemu vplyvu.
  • Triedni učitelia informujú vedenie školy o stave klasifikácie a hodnotenia v triedach.
  • Prípadné problémy, týkajúce sa klasifikácie alebo hodnotenia žiakov sa prejednávajú na zasadnutiach pedagogických rád a preukázateľne sú o nich rodičia informovaní.
  • Na konci polroka v určenom termíne, zapíše triedny učiteľ výsledky do predpísanej triednej dokumentácie.
  • Klasifikáciu a vysvedčenie žiakov spracúva triedny učiteľ.

 

 

2. Vnútorný systém kontroly a hodnotenia pedagogických zamestnancov

 

Cieľ: zistiť úroveň riadenia výchovno-vzdelávacieho procesu vyučujúcimi, pokroku žiakov vo vzdelávaní, plnenie obsahu vzdelávania a tematických výchovno-vzdelávacích plánov, kompletnosť a úroveň vedenia triednej dokumentácie a ostatných písomností, odstrániť nedostatky. Hodnotiť úroveň výsledkov pedagogických zamestnancov v oblasti ďalšieho vzdelávania, tvorby učebných pomôcok, mimoškolskej činnosti a iné.

Forma: hospitačná činnosť, rozhovory, hodnotenie výsledkov vzdelávacej činnosti pedagógov, mimoškolskej činnosti, úspešnosti žiakov, ktorí sa zúčastnia na rôznych súťažiach, kontrola vedenia triednej a inej dokumentácie, tematických výchovno-vzdelávacích plánov.

 

Hodnotenie pedagogických zamestnancov sa uskutočňuje podľa vopred navrhnutých a schválených kritérií vo vzťahu k viacerým oblastiam. Založené je na bodovom hodnotení. Hodnotí sa úroveň plnenia povinností vyplývajúcich z náplne práce  a vykonávanie činností nad rámec výchovno-vzdelávacích povinností. K jednotlivým kritériám sa prideľuje počet bodov v rozpätí od 0 do 3 a od 0 do 6, podľa dôležitosti náplne práce. Za každú činnosť vykonávanú nad rámec povinností sa prideľujú 3 body. Po spočítaní všetkých dosiahnutých bodov sa prideľuje slovné hodnotenie:

 

  0 – 10             = nevyhovujúce výsledky

10 – 20             = čiastočne vyhovujúce výsledky

20 – 40             = štandardné výsledky

40 – 50             = veľmi dobré výsledky

50 a viac         = mimoriadne dobré výsledky

 

O hodnotení vyhotoví zamestnávateľ písomný záznam, záznam sa vyhotovuje v dvoch exemplároch, z ktorých jeden dostane zamestnanec a jeden sa založí do osobného spisu zamestnanca. Kritéria hodnotenia zamestnancov slúžia aj ako podklad na priznanie osobného príplatku a odmeny a sú bližšie určené vo Vnútornom mzdovom predpise školy.

 

3. Hodnotenie školy (autoevalvácia)

 

Cieľ: Posúdiť kvalitu školy na základe zistenia jej materiálno-technických a priestorových podmienok, personálnych podmienok a úspešnosti školy v očiach žiakov, rodičov a verejnosti. Posúdiť do akej miery spĺňa škola ciele, stanovené ŠkVP, zistiť silné a slabé stránky školy. Súčasťou tohto zisťovania sú aj návrhy a opatrenia na odstránenie nedostatkov.

Forma: pozorovať záujem rodičov o vzdelávanie v našej škole, spokojnosť rodičov –   komunikácia s triednymi učiteľmi a ďalšími zamestnancami školy, úspešnosť v ďalšom vzdelávaní našich žiakov a ich včlenenie sa do spoločnosti a SWOT analýza.  

 

Prostredníctvom SWOT analýzy sa hodnotí vnútorné aj vonkajšie prostredie školy. Slovo SWOT sa skladá zo začiatočných písmen Strengths (silné stránky), Weaknesses (slabé stránky), Opportunities (príležitosti) a Threats (hrozby).

 

  • Podstata SWOT analýzy spočíva v tom, že pedagógovia, žiaci, rodičia, zriaďovateľ sa zamyslia nad silnými a slabými stránkami školy, nad jej možnosťami, ale aj hrozbami, ktoré môžu ovplyvniť realizáciu strategických zámerov školy. SWOT analýza je otvorené vnútorné hodnotenie školy ako organizácie.
  • Pri vymenovávaní silných stránok sa sústreďujeme na ukazovatele, ktoré spoľahlivo fungujú, ktoré sú k dispozícii a je možné na nich stavať.
  • Pri zisťovaní slabých stránok školy sa zameriavame na problémy, ktoré ešte neboli riešené, pričom ich riešenie je nevyhnutnou podmienkou úspešnosti školy ( napr. nedostatočné materiálno-technické zabezpečenie, nedostatok finančných zdrojov, absencia komunikácie alebo nedostatočná komunikácia s rodičmi, feminizácia kolektívu,...)

 

  • Príležitosti sú tie činitele, ktoré podporujú naše predsavzatia, ktoré môžu pomôcť pri riešení problémov školy. Jedná sa o prognózu príležitostí, o vymenovanie možností, ktoré existujú nezávisle od školy, a ktoré škola môže využiť pri dosahovaní vytýčených cieľov.
  • Hrozby sú vonkajšie činitele, ktoré môžu zabrzdiť alebo znemožniť uskutočnenie cieľov školy. Jedná sa o prognózu rizík a negatívnych trendov. Dosiahnutie cieľov môže ohroziť konkurenčná škola, demografický pokles populácie, zlúčenie s inou školou, neatraktívne prostredie, slabá motivácia učiteľov, slabé sociálne zázemie žiakov,...

 

IV. Školský učebný plán

 

  • Prierezové témy sú súčasťou vyučovania v jednotlivých predmetoch a sú uvedené v časovo-tematických plánoch jednotlivých predmetov
  • Počet týždenných hodín v jednotlivých ročníkoch je určený štátnym vzdelávacím programom, škola má k dispozícii 4 voliteľné hodiny, ktoré sme sa v súlade s profiláciou školy a na základe potrieb žiakov rozhodli využiť v školskom vzdelávacom programe nasledovne:

 

Prípravný ročník

 

  • 2 hodiny na vyučovanie predmetu individuálna logopedická intervencia

 

  1. – 4. ročník

 

  • 1 hodina využitá na vyučovanie vecného učenia
  • 1 – 2 hodiny využité na vyučovanie pracovného vyučovania
  • 1 hodina využitá na vyučovanie telesnej a športovej výchovy
  • 1 hodina na vyučovanie matematiky
  • 1 hodina na vyučovanie slovenského jazyka a literatúry
  • 1 hodina na vyučovanie náboženskej výchovy

 

  1. – 9. ročník

 

  • 1 hodina využitá na vyučovanie slovenského jazyka a literatúry
  • 1 hodina využitá na vyučovanie matematiky
  • 1 hodina využitá na vyučovanie výtvarnej výchovy
  • 1 hodina využitá na vyučovanie vlastivedy
  • 1 hodina na vyučovanie chémie
  • 1 hodina na vyučovanie pracovného vyučovania (ZTK)
  • 1 hodina na vyučovanie biológie

 

Voliteľné hodiny sú bez rozšírenia obsahu vzdelávania a sú určené na posilnenie uvedených predmetov a  využitie prierezových tém v jednotlivých ročníkoch podľa potreby. Prvky regionálnej výchovy sú určené na posilnenie vlastivedy, pričom je vytvorený priestor na využitie prvkov nášho regiónu: návštevu kultúrnych inštitúcii, galérií, múzeí a regionálnych podujatí. Základy technického kreslenia sú súčasťou predmetu PRV v časovej dotácii 1 hodina týždenne. Nevyučujú sa oddelene pre chlapcov a dievčatá, čiže v skupinách, ale v triedach.

 

Odôvodnenie:

 

Pracovné vyučovanie: je v špeciálnej základnej škole veľmi dôležitým predmetom, ktorý systematicky ovplyvňuje rozvoj motoriky – rozvoj pracovných zručností a návykov mentálne postihnutých žiakov. Pracovné zručnosti sú jednou z rozhodujúcich schopností z hľadiska ďalšieho profesijného uplatnenia. Pracovné vyučovanie plní ešte úlohy terapeutické v oblasti reedukácie a kompenzácie deficitu schopností (zmierňuje motorické chyby, zdokonaľuje poznávacie funkcie, stimuluje reč a myslenie). Ďalej plní úlohy v  oblasti sociálnej rehabilitácie a  úlohy diagnostické. U detí s mentálnym postihnutím je spontánna hrová, poznávacia a pracovná aktivita vo všeobecnosti na nižšej úrovni než u zdravých rovesníkov. Naviac býva ich hrový, učebný alebo pracovný výkon obyčajne pod ich vlastnými potencionálnymi možnosťami. Podľa obsahu vzdelávania je pracovné vyučovanie pre MP žiakov Najdôležitejším rehabilitačným predmetom, ktorý od najnižšieho ročníka systematicky ovplyvňuje rozvoj ich motoriky vytváraním pracovných zručností a spolupôsobí na zvýšenie ich rozumovej úrovne.

 

Telesná a športová výchova: mentálne postihnutí žiaci majú často krát porušenú nielen jemnú motoriku, ale aj hrubú motoriku. Je dôležité čo najskôr, podľa možností už v nižšom veku rozvíjať ich telesnú obratnosť, koordináciu pohybov a zvyšovať fyzickú kondíciu. Deti trávia priveľa času dlhým sedením pri počítačoch a televízii, čím sa obmedzuje ich telesná aktivita. Navýšením hodín TEV máme možnosť prispieť k ich správnemu životnému štýlu.

 

Vecné učenie: žiaci si potrebujú najmä v nižších ročníkoch upevňovať hygienické návyky, naučiť sa na správnu životosprávu a získať správne stravovacie návyky. Pri cestovaní do školy a  domov sa musia vedieť orientovať na cestách v okolí školy a zároveň si osvojiť aj pravidlá kultúrneho správania, napr. v dopravných prostriedkoch a na ulici.

 

Vlastiveda: plynule nadväzuje na poznatky získané počas 3 rokov v predmete Vecné učenie. Prostredníctvom neho získavajú žiaci základné poznatky z oblasti prírodovedných a spoločenskovedných odborov. Do predmetu sú zaradené prvky regionálnej výchovy. Náš región je bohatý na ľudovú tvorbu, má bohatú kultúrnu tradíciu. Žiaci žijú so starými rodičmi, majú ešte nejaké poznatky o živote v minulosti, no mladá generácia často nevie nič o meste kde žije, o svojom regióne. Rozhodli sme sa preto začleniť jej prvky do vlastivedného učiva, pretože sa dá priamo v praxi zaujímavou formou realizovať naučená teória.

 

Matematika: poskytuje žiakom získať kompetencie, ktoré im umožnia riešiť najnutnejšie problémy a úlohy praktického života a pracovného pomeru. Žiaci si vo väčšej miere potrebujú utvrdzovať jednotlivé počtové operácie a číselný rad, pretože u nich absentuje logické myslenie.

 

Slovenský jazyk a literatúra: je základom celého vzdelávania a výchovy. Žiaci získavajú predpoklady na plnenie úloh všetkých predmetov. Okrem vyjadrovania sa ústnou a písomnou formou sa žiaci učia porozumieť textu, čo sa prelína aj s inými predmetmi. Mentálne postihnutí žiaci potrebujú dlhší čas na nácvik čítania a písania, často krát sú u  nich prítomné poruchy reči a výslovnosti a s tým spojené problémy pri čítaní a písaní.

 

Informatika: v súčasnej dobe je IKT využitie potrebné pre život, žiaci majú PC doma, no často vedia využi len na hru. Veľa detí zo sociálne slabého rodinného prostredia nemajú doma PC, tak zdrojom informácií je škola. Potrebné je zvládnuť základné počítačové zručnosti, získať základné poznatky o využívaní internetu – hlavne bezpečnosť žiakov pri práci vo PC – preto sme sa rozhodli pridať ešte 0,5 hodiny a dať to ako samostatný predmet, aby sa od 5. ročníka mohol využívať PC aj na iných predmetoch (aby žiaci ovládali základnú prácu a mohli sa venovať predmetu).

 

Výtvarná výchova: žiaci si potrebujú rozvíjať jemnú motoriku rúk, ktorú majú do značnej miery obmedzenú. Niektorí majú problém vyjadriť svoje pocity slovom, ale darí sa im to vyjadriť maľbou na papier.

 

Individuálna logopedická intervencia: je určená pre žiakov prípravného ročníka, ktorí majú narušenú komunikačnú  schopnosť. Prostredníctvom špecifického predmetu chceme podporiť rozvoj reči a jazykových schopností a odstrániť alebo aspoň zmierniť narušenú komunikačnú schopnosť a eliminovať negatívne následky problémov v komunikácii žiakov. 

 

Školský učebný plán pre žiakov s ľahkým stupňom

mentálneho postihnutia pre primárne vzdelávanie

Vzdeláv. oblasť

Vyučovací predmet

pr.

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

Spolu

Jazyk

a komunikácia

slovenský jazyk a literatúra

 

8

8

9

8

7

7

5

5

5

62

rozvíjanie komunikačnej schopnosti

7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7

rozvíjanie grafomotorických zručností

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

71

Matematika a práca s informáciami

matematika

3

4

5

5

5

5

5

5

5

5

47

informatika

 

 

 

 

 

1

1

1

1

1

5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

52

Človek a príroda

vecné učenie

1

2

2

1

 

 

 

 

 

 

6

fyzika

 

 

 

 

 

 

 

1

1

1

3

chémia

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

2

biológia

 

 

 

 

 

 

 

2

2

1

5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

16

Človek

a spoločnosť

vlastiveda

 

 

 

 

2

3

3

 

 

 

8

dejepis

 

 

 

 

 

 

 

1

1

1

3

geografia

 

 

 

 

 

 

 

1

1

1

3

občianska náuka

 

 

 

 

 

 

 

1

1

1

3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

17

Človek

a hodnoty

etická výchova/

náboženská výchova/ náboženstvo

 

 

1

1

1

1

1

1

1

1

8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8

Človek a svet práce

pracovné vyučovanie

1

3

2

3

4

4

4

5

5

5

36

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

36

Umenie

a kultúra

hudobná výchova

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

10

výtvarná výchova

1

1

1

1

1

2

2

2

2

2

15

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

25

Zdravie a pohyb

telesná a športová výchova

2

3

3

3

3

2

2

2

2

2

24

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

24

Špeciálnopedagogická podpora

individuálna logopedická intervencia

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

Spolu

20

22

23

24

25

26

26

28

28

29

251

 

 

Školský učebný plán pre žiakov so stredným stupňom

mentálneho postihnutia pre primárne vzdelávanie

vzdel. oblasť

predmet

pr.

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.

spolu

Jazyk

a komunikácia

slovenský jazyk a literatúra

 

2

2

3

3

3

3

4

4

4

4

32

rozvíjanie komunikačnej schopnosti

5

4

4

4

4

4

4

3

3

3

3

41

rozvíjanie grafomotorických zručností

2

2

2

2

2

2

2

 

 

 

 

14

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

87

Matematika a práca s informáciami

matematika

2

2

3

3

3

3

4

4

4

4

4

36

informatika

 

 

 

 

 

 

 

1

1

1

1

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

40

Človek

a príroda

vecné učenie

1

3

3

3

3

3

3

3

3

3

3

31

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

31

Človek

a hodnoty

etická výchova/ náboženská výchova /

náboženstvo

 

 

1

1

1

1

1

1

1

1

1

9

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9

Človek

a svet práce

pracovné vyučovanie

4

4

4

4

4

4

4

6

6

6

6

52

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

52

Umenie

a kultúra

hudobná výchova

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

11

výtvarná výchova

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

22

Zdravie a pohyb

telesná a športová výchova

2

3

2

2

2

3

2

2

2

2

2

24

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

24

Špeciálnopedagogická podpora

individuálna logopedická intervencia

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

Spolu

20

22

23

24

24

25

25

26

26

26

26

267

 

 

Školský učebný plán pre žiakov s ťažkým alebo hlbokým stupňom

mentálneho postihnutia pre primárne vzdelávanie

vzdel. oblasť

predmet

pr.

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.

spolu

Jazyk

a komunikácia

rozvíjanie komunikačnej schopnosti

4

5

4

4

4

3

3

3

3

3

3

39

rozvíjanie sociálnych zručností

2

2

2

2

2

3

3

2

2

2

2

24

rozvíjanie grafomotorických zručností

2

2

2

2

2

1

1

1

1

1

1

16

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

79

Matematika a práca s informáciami

matematika

2

2

2

2

2

2

2

2

2

2

2

22

informatika

 

 

 

 

 

 

 

1

1

1

1

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

26

Človek

a príroda

vecné učenie

1

2

2

2

1

2

2

2

2

2

2

20

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

20

Človek

a hodnoty

etická výchova/

náboženská výchova/

náboženstvo

 

 

1

1

1

1

1

1

1

1

1

9

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9

Človek a svet práce

pracovné vyučovanie

2

2

2

2

3

3

3

3

3

3

3

29

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

29

Umenie

a kultúra

hudobná výchova

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

11

výtvarná výchova

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

22

Zdravie

a pohyb

zdravotná telesná výchova

3

3

3

3

3

3

3

3

3

3

3

33

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

33

Špeciálnopedagogická podpora

individuálna logopedická intervencia

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

Spolu

20

20

20

20

20

20

20

20

20

20

20

220

 

 

V. Individuálny výchovno-vzdelávací program

 

Poznámky:

 

  • Vyučovacia hodina má 45 minút.
  • Škola vzdeláva žiakov s viacnásobným postihnutím v kombinácii s niektorým stupňom mentálneho postihnutia s upraveným IVVP v časovej dotácii odporúčanej lekárom.
  • Prierezové témy sú súčasťou vyučovania v jednotlivých predmetoch a sú uvedené v časovo-tematických plánoch jednotlivých predmetov, využívajú sa individuálne podľa možností dieťaťa.
  • Žiaci majú vypracované individuálne výchovno-vzdelávacie programy (na základe platných predpisov a odporúčania lekára) podľa príslušných vzdelávacích programov jednotlivých stupňov mentálneho postihnutia.

Štruktúra IVVP

 

Individuálny výchovno-vzdelávací program obsahuje:

 

  • Školský rok, pre ktorý sa IVVP vypracováva 
  • Osobné údaje o žiakovi
  • Údaje o doterajšej výchovno-vzdelávacej a špeciálno-pedagogickej starostlivosti
  • Údaje o doterajšej poradenskej starostlivosti
  • Výsledky odborných vyšetrení (závery lekárskeho, psychologického a špeciálno-pedagogického vyšetrenia)
  • Špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby žiaka (požiadavky na úpravu priestorov a organizácie výchovno-vzdelávacieho procesu, odporúčané špeciálne učebné, technické a kompenzačné pomôcky, modifikáciu učebných materiálov, ktoré treba zabezpečiť pre výchovu a vyučovanie žiaka a iné)
  • Špecifiká hodnotenia vzdelávacích výsledkov žiaka (spôsob hodnotenia a klasifikácie výchovno-vzdelávacích výsledkov žiaka)
  • Poznámky, v ktorých sa uvedú ďalšie dôležité informácie
  • Meno a priezvisko učiteľa, ktorý IVVP vypracoval a dátum vypracovania IVP
  • Zmeny v priebehu vzdelávania žiaka (napr. zmena formy vzdelávania, zníženie miery vyučovacej povinnosti, zmena vzdelávacieho variantu a iné)
  • Priebežné štvrťročné hodnotenia výchovno-vzdelávacích výsledkov žiaka, podpis učiteľa, ktorý hodnotenie vypracoval a podpis rodiča

 

VI. Obsah vzdelávania

 

Tvorí vlastný didaktický program vzdelávania pre každý predmet. Vychádza zo Štátneho vzdelávacieho programu a reflektuje profil absolventa a zameranie školy.

 

Obsahuje:

 

  • charakteristiku predmetu
  • predmetové kompetencie (spôsobilosti), vychádzajúce z   kľúčových kompetencií (spôsobilostí)
  • témy, prostredníctvom ktorých rozvíjame kompetencie, obsah učiva, prierezové témy a prepojenie s inými predmetmi
  • učebné zdroje (zdroj informácií pre žiakov) – učebnice, odborná  literatúra, odborné časopisy, náučné slovníky, materiálno-technické a didaktické prostriedky a pod.

Novinky

Kontakt

  • Spojená škola, Palárikova 2758, 022 01 Čadca
    Palárikova 2758, 022 01 Čadca
  • 0911520130 - riaditeľka školy
    0911420163 - zástupkyňa riaditeľky
    041/4335117 - ekonomický úsek
    041/4327717 - mzdový/personálny úsek
    041/4327716 - zástupkyňa riaditeľky

Fotogaléria